Vrak jedné z lodí objevených u Newportu zřejmě patří lodi Jamese Cooka

Námořní archeologové se domnívají, že vrak jedné ze čtyři lodí objevených ve vodách u amerického přístavu Newport v Nové Anglii je pozůstatkem vlajkové lodi slavného kapitána Jamese Cooka, která byla potopena v roce 1778.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západ slunce nad oceánem | Foto: Michael Špička

Kapitán James Cook se proslavil objevem celé řady nových území mezi nimi Nového Zélandu, Austrálie a Havaje, kde zahynul v šarvátce s domorodci. Byl to praktický námořník, který znal účinky vitaminu C na zdraví své posádky.

Kapitánem lodi Endeavour se stal v roce 1768. Plavil se na ní na Nový Zéland a do Austrálie. Podle informací námořních archeologů byla tato loď v útvaru 13 plavidel, potopených britským námořnictvem při obraně přístavu Newport před Francouzi.

Vraky čtyř z těchto lodí objevil vloni v srpnu profesor Rod Mather z Rhodes Islandské Univerzity. Vraky jsou v hloubce šesti metrů pod vodou asi devadesát metrů od pobřeží Nové Anglie. Horní paluby lodí vlivem času shnily, ale spodní části ukryté v bahně se zachovaly a mohly by obsahovat textil a kožené předměty.

Odborníci se domnívají, že pomocí těchto pozůstatků bude možné provést pozitivní identifikaci lodi Endeavour, po jejím vyzvednutí, spolu s ostatními, ze dna oceánu.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme