Vrak Kursku dorazil k pevnině

Ruská jaderná ponorka Kursk zavěšená pod nákladní vlečnou lodí Gigant-4 úspěšně dorazila k základně Severomorsk poblíž Murmansku. Odtud před více než čtrnácti měsíci Kursk vyplul spolu se 118 námořníky na svou poslední cestu. Velitel Severní flotily Vjačeslav Popov poděkoval všem námořníkům a specialistům, kteří dokázali zvednout ponorku z mořského dna a dopravit ji k mateřské základně. Všechny lodi, které se nacházely poblíž základny Severomorsk v okamžiku připlutí ponorky, spustily sirény.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální plavidlo, ke kterému je 26 ocelovými lany připoután vrak ponorky, vplulo do Kolského zálivu dnes ráno. Příznivé počasí umožnilo podle informací z Murmansku bezpečné manévrování v úzkém prostoru. V prostoru u doku u obce Rosljakovo budou k lodi připevněny dva obří pontony, pomocí kterých se ponorka do doku dostane. Další fází bude odstranění 22 nadzvukových raket Granit z paluby Kursku a vyzvednutí ostatků 106 námořníků, které ještě v ponorce po katastrofě zůstaly. Mezi prvními se k vraku podle velení Severní flotily dostanou vyšetřovatelé příčin katastrofy. Práce přímo na Kursku v rosljakovském doku jsou jsou plánovány na sobotu. Na celé operaci vyzvednutí ponorky se podílí na 2000 lidí a Rusko na ní vynaloží okolo 130 miliónů dolarů.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme