Vrak Kursku na cestě do doku

Vlečná loď s vrakem ruské jaderné ponorky Kursk míří do suchého doku v Rosljakovu u Murmansku. Na dně Barentsova ale stále zůstává jeho přední část, která může skrývat odpověď na otázku, proč ke katasrofě ponorky došlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlostí tří námořních uzlů - tedy asi 5,5 kilometru za hodinu - se blíží vlečné plavidlo Gigant 4 s Kurskem ke Kolskému poloostrovu. Podle posledních zpráv šéfa expedice zvláštního určení viceadmirála Michaila Motschaka je už na půl cesty od místa katastrofy do doku, kde bude zítra kolem poledne. Jak ale dnes prohlásil vicepremiér Ilja Klebanov, který na postup vyzvednutí Kursku dohlíží přímo na místě, ani vylovení vraku prý nedává odpověď na otázku, co bylo příčinou havárie ponorky. "Je jisté, že katastrofu způsobil výbuch torpéda, stále ale nevíme, co zapříčinilo explozi." Vicepremiér věří, že odpověď dá až vyzvednutí zbývající přední části Kursku, která byla od ponorky odříznuta a zůstává zatím na dně Barentsova moře. Na otázku týkající se bezpečnosti jaderných reaktorů, které jsou ve vraku ponorky, odpověděl, že si je absolutně jistý, že jsou bezpečné a nic se s nimi nestane.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme