Vrak Kursku vyzdvižen ze dna a míří k pevnině

Specialistům se konečně podařilo vyzvednout ze dna Barentsova moře ruskou jadernou ponorku Kursk. Jak informuje televize NTV, podařilo se spojit Kursk se dnem vlečné lodi Gigant-4. Ponorka tak byla vyzvednuta ze dna moře a potapěči nyní připevňují na obrovský otvor v přídi vraku, kde byla ještě na dně odříznuta čelní částr plavidla, ochrannou síť. V tomto stavu ukotvení 26 ocelovými lany je Kursk transportován k pevnině. Přeprava do doku v obci Rosljakovo u přístavu Murmansk má trvat asi 36 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta do Kolského zálivu byla uspíšena a začala ještě před úplným vytažením vraku k vlečné lodi, protože v oblasti hrozí další zhoršení počasí. Radiační situaci monitorují nejen specialisté, ale také nezávislí pozorovatelé z řad nizozemských, norských a ruských ekologů, a podle sdělení mluvčího vojenského námořnictva Igora Dygalo je v mezích normálních hodnot.

Této operaci předcházely náročné přípravné práce, během kterých byla přední část ponorky oddělena a do vnějšího pláště plavidla bylo vyvrtáno několik desítek děr. Demontáž Kursku bude trvat asi devět měsíců. V docích budou z ponorky vyproštěny ostatky členů posádky a 22 protiponorkových raket typu Granit.

Kursk se za nevyjasněných okolností potopil loni 12. srpna a pohřbil na mořském dně 118 námořníků. Havárii předcházely dvě silné exploze - o jejich příčinách se ale jenom spekuluje.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme