Vrak Kursku vyzdvižen ze dna a míří k pevnině

Specialistům se konečně podařilo vyzvednout ze dna Barentsova moře ruskou jadernou ponorku Kursk. Jak informuje televize NTV, podařilo se spojit Kursk se dnem vlečné lodi Gigant-4. Ponorka tak byla vyzvednuta ze dna moře a potapěči nyní připevňují na obrovský otvor v přídi vraku, kde byla ještě na dně odříznuta čelní částr plavidla, ochrannou síť. V tomto stavu ukotvení 26 ocelovými lany je Kursk transportován k pevnině. Přeprava do doku v obci Rosljakovo u přístavu Murmansk má trvat asi 36 hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta do Kolského zálivu byla uspíšena a začala ještě před úplným vytažením vraku k vlečné lodi, protože v oblasti hrozí další zhoršení počasí. Radiační situaci monitorují nejen specialisté, ale také nezávislí pozorovatelé z řad nizozemských, norských a ruských ekologů, a podle sdělení mluvčího vojenského námořnictva Igora Dygalo je v mezích normálních hodnot.

Této operaci předcházely náročné přípravné práce, během kterých byla přední část ponorky oddělena a do vnějšího pláště plavidla bylo vyvrtáno několik desítek děr. Demontáž Kursku bude trvat asi devět měsíců. V docích budou z ponorky vyproštěny ostatky členů posádky a 22 protiponorkových raket typu Granit.

Kursk se za nevyjasněných okolností potopil loni 12. srpna a pohřbil na mořském dně 118 námořníků. Havárii předcházely dvě silné exploze - o jejich příčinách se ale jenom spekuluje.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme