Vrátí se Berlusconi do premiérského křesla? Rozhodnou předčasné volby

Návrat Silvia Berlusconiho do premiérského křesla, nebo nástup nové politické generace? To je otázka, před kterou stojí dnešní Itálie. O tom, kdo by mohl dostat mandát k vytvoření již 62. vlády v poválečné historii země, rozhodnou voliči v neděli a v pondělí v dalších předčasných volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

Kampani dominovaly ekonomické otázky. Itálie prožívá hospodářskou i sociální krizi. Snížení daní, zvýšení mezd a důchodů slibovali oba kandidáti na premiéra.

"Nestojíme o hlasy mafiánů, chceme novou Itálii, fungující Itálii prosperující Itálii," hřímal na římském náměstí Popolo bývalý starosta Věčného města Walter Veltroni, který může zkomplikovat Silviu Berlusconimu návrat do premiérského křesla.

Dvaapadesátiletý vůdce levice v posledních týdnech snížil náskok mediálního magnáta, který usiluje už o třetí mandát. Tentokrát ovšem s přejmenovanou stranou. Vzhůru Itálie nahradil volební blok Lid svobody. Novou tvář získal zřejmě i Silvio Berlusconi. Díky liftinku, bronzové barvě a nastřeleným vlasům by mu 71 let nikdo nehádal.

Konkrétní recept na vyřešení hospodářských problémů ale nenabídl ani jeden. Podle italských médií šlo o poměrně nudnou kampaň, kterou v závěru zpestřil Berlusconi výrokem, že levice je nevkusná a že má ošklivější ženy. To vyvolalo bouřlivou reakci levého středu a spustilo záplavu více či méně vtipných protivýroků.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme