Vratislavské rádio Traffic začalo kvůli Euru vysílat i v češtině

Vratislavské rádio Traffic se rozhodlo k riskantnímu kroku. Během fotbalového šampionátu turnaje totiž vysílá napůl česky. Návštěvníkům města nabízí na frekvenci 97,8 FM kulturní a sportovní informace i zprávy pro řidiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vratislavské rádio Traffic vysílá během šampionátu ve fotbale i v češtině | Foto: Petr Vavrouška

„Chtěli jsme být originální a zároveň jsme tím chtěli vyjít vstříc našim jižním sousedům, Čechům. Ukázat jim, že Polsko a konkrétně Vratislav stojí za návštěvu, že jsme velmi pohostinní a otevření,“ říká ředitel rádia Traffic Gregorz Ossowski.

Nebojí se, že přijde o stálé, polské posluchače. „Myslím si, že trochu folkloru během tak výjimečné akce, jakou je turnaj, nikomu neublíží.“

Soukromé rádio nabízí českým fanouškům kulturní a sportovní informace a také zprávy pro řidiče. „Dopravní zpravodajství v češtině vysíláme čtyřikrát do hodiny. Od šesti od rána až do deseti večer,“ doplňuje šéfredaktor stanice Gregorz Ossowski.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vratislavském rádiu Traffic natáčel zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Kvůli turnaji našel šéfredaktor dva česky mluvící moderátory-amatéry, Polku a Čecha.

„Vystudovala jsem češtinu na univerzitě ve Vratislavi. A jako malá jsem s rodiči bydlela v Praze, kde můj tatínek pracoval. Tak začal můj český příběh, který pokračoval studiem češtiny a teď jsem si ještě otevřela překladatelskou firmu,“ popisuje Anna Wanik.

„Mám velmi ráda češtinu. Stejně jako u většiny polských studentů čeština začala moje láska k vašemu jazyku při sledování českých filmů,“ dodává Wanik.

Druhým dočasným českým moderátorem je Petr Osoba. V Polsku je na půlročním stipendiu a přál by si, aby se Češi o Polsko více zajímali. „Mrzí mě, že Češi nejeví o Poláky moc zájem a mají často přezíravý postoj. Těšilo by mě, kdyby se to trochu změnilo a Češi by viděli, že je tady fajn a příjemně,“ vysvětluje moderátor.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme