Vražda a pašeráctví. Kvůli smrti 71 migrantů v kamionu obžalovali v Maďarsku 11 lidí

Prokurátoři v Maďarsku obžalovali 11 lidí spjatých s úmrtím 71 migrantů v uzavřeném kamionu, který byl v srpnu 2015 nalezen na rakouské dálnici. Čtyři osoby čelí obžalobě z vraždy a všech 11 obžalobě z pašeráctví lidí, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze čtveřice obviněných mužů za archivním snímku ze 29. srpna 2015. | Zdroj: Profimedia

Z vraždy obžalovaná čtveřice se přímo podílela na převozu 71 migrantů v kamionu, který opustila na rakouské dálnici. Uvnitř nákladového prostoru vozidla, jejž později objevily tamní úřady, zahynuli všichni převážení lidé včetně osmi žen a čtyř malých dětí. 

Čtveřici pašeráků hrozí doživotní trest odnětí svobody, který požaduje obžaloba, uvádí prohlášení maďarské prokuratury. Pro zbylých sedm obviněných, kteří se podíleli na organizaci pašerácké sítě, chtějí prokutároři nižší tresty vězení, respektive vyhoštění.

Německé divadlo přibližuje utrpení uprchlíků. Zájemce zavírá do kamionu

Číst článek

Mluvčí župního soudu v Kecskemétu Anett Petróczyová podle agentury APA v této souvislosti sdělila, že proces s obžalovaným v uvedené kauze začne v červnu. Počítá se s přibližně 30 jednacími dny, přičemž vynesení rozsudku se předpokládá koncem roku.

Čtyři z obžalovaných se přímo účastnili tragického převozu 71 migrantů, většinou Syřanů, Iráčanů a Afghánců. Ostatní byli členy pašerácké sítě, která tento i další ilegální transporty lidí organizovala.

Síť, k níž jedenáct obžalovaných patřilo, si na pašování lidí vydělala staticíce eur, připomíná Reuters. 

Mluvčí maďarské policie Zoltán Boross loni v říjnu, když oznamoval obvinění v tomto případu, řekl, že podle vyšetřovatelů podezřelí při přejezdu hranice z Maďarska do Rakouska už věděli, že lidé v nákladním prostoru nežijí.

V opuštěném kamionu na rakouské dálnici mezi Neusiedlem a Parndorfem byla nalezena těla 71 mrtvých lidí: 59 mužů, osmi žen a čtyř dětí včetně malého batolete. Převážení migranti zemřeli poté, co je pašeráci zanechali osudu ve stísněném, neprodyšně uzavřeném nákladovém prostoru vozidla. | Zdroj: Profimedia

mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme