Vražda britského vojáka byla zřejmě motivovaná radikálním islámem

V pozadí brutální vraždy britského vojáka v jihovýchodním Londýně mají být myšlenky radikálního islámu. Potvrdily to dva zdroje z britských vládních kruhů. Podle Davida Camerona šlo s velkou pravděpodobností o teroristický čin. Britský premiér ukončil návštěvu Francie a rychle se vrátil do Londýna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny na místě, kde došlo k vraždě | Foto: Reuters

„Už nikdy nebudete v bezpečí. Svrhněte svoji vládu, nezáleží jí na vás,“ vykřikoval krátce po činu jeden z pachatelů.

Oba útočníci tmavé barvy pleti ve věku 20 až 30 s výrazným jiholondýnským i africkým přízvukem se dovolávali Alláha a tvrdili, že vražda je odplatou za každodenní zabíjení muslimů ve světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace o brutálním útoku v Londýně má londýnský zpravodaj Čro Jiří Hošek.

„Omlouvám se ženám, že toto musely vidět, ale ženy u nás jsou svědky takového násilí každý den. Ani vy už nebudete nikdy v bezpečí,“ říká v autentické nahrávce jeden z útočníků.

Podle Daily Telegraphu útočníci vojákovi, který nejspíš pocházel z woolwichských kasáren, přímo na ulici uřízli hlavu.

Svědci vypovídali, že se oba muži chovali jako šílení. Po útoku prý pobíhali po ulici a přihlížející povzbuzovali, aby je natáčeli a fotili. Měli zaútočit na zasahující policisty, kteří je postřelili. Teď jsou oba útočníci v nemocnici a formálně zatčení, zřejmě ve vážném stavu.

Ministryně vnitra Theresa Mayová prohlásila, že "šlo o útok na každého obyvatele Velké Británie". Odmítla prozradit, jestli útočníci byli v hledáčku policie nebo tajných služeb. Podle agentury Reuters by mohlo jít o Nigerijce.

Hrdinka

Británie má po útoku také svoji hrdinku, konkrétně 48letou ženu, která s atentátníky po činu rozmlouvala. Skautská vedoucí a matka dvou dětí Ingrid Loyau-Kennettová jednala s neuvěřitelným klidem.

Vystoupila z autobusu, snažila se napřed nahmatat pulz oběti. Pak začala diskutovat s jedním z pachatelů, který jí řekl, že útokem chtějí v Londýně rozpoutat válku, na což 48letá dáma v duchu nejlepších britských tradic odvětila, že tuhle válku prohrají, protože budou sami proti obrovské spoustě lidí.

Loyau-Kennettová, kterou vypátrali novináři z Daily Telegraphu, se také snažila přesvědčit pachatele, aby jí odevzdali zbraně. Protože měla na paměti, že zanedlouho skončí škola a budou místem činu nejspíš procházet děti.

Na útok reagovala ihned oficiální místa

Premiér David Cameron zkrátil návštěvu Paříže a urychleně se vrátil do Londýna. Řekl, že podobné útoky už Británie zažila a že její obyvatelé zůstali nesehnutí.

Už večer zasedl krizový štáb Cobra. Vláda hodnotí útok jako teroristický čin. Dnes ráno se už i s premiérem sejde znovu. Shánějí se co nejdetailnější informace.

Úřady posílily bezpečnostní opatření u vojenských zařízení, u kasáren a vyzvaly vojáky k ostražitosti.

Jiří Hošek, Jaromír Marek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme