Vražda černošského mladíka oživila v USA debatu o rasismu

Případ vraždy 17letého černocha Trayvona Martina, kterého zastřelil Hispánec a člen takzvané sousedské hlídky údajně v sebeobraně, znovu rozvířil debaty o rasové nesnášenlivosti ve Spojených státech. Podle kritiků je chybou, že není podezřelý střelec ve vazbě a považuje to za důkaz nerovného přístupu policie k menšinám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cindy Philemon se modlí na setkání uspořádaném kvůli zatím nevyjasněné smrti Trayvona Martina | Zdroj: Reuters

Trayvon Martin byl na konci února na návštěvě v domě přítelkyně svého otce v hlídané čtvrti na předměstí Orlanda na Floridě. Vyšel večer v dešti ven, aby si koupil nějakou sladkost a když se vracel, začal ho sledovat jistý George Zimmerman, člen sousedské hlídky, které bývají na podobných místech docela časté.

Afroameričan mu přišel podezřelý, zavolal proto policejní hlídku a i přes varování dispečerky, aby Martina nepronásledoval, se mu držel dál v patách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ vraždy černošského mladíka i debatu o rasismu v USA shrnuje zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Co se stalo dál, nikdo přesně neví. Podle přátel a rodiny Trayvona Martina údajně zavolal kamarádce a říkal jí, že ho někdo pronásleduje a že má obavy. Podle Zimmermana na něj Martin zaútočil. Jisté je, že došlo ke střetu, na jehož konci zůstal zastřelený černoch.

O vině či nevině Zimmermana bude rozhodovat soud. Rozruch ale způsobilo to, že na soud nečeká ve vězení. Příbuzní mrtvého i černošské organizace jako je Národní asociace pro pozdvižení barevných obyvatel tvrdí, že kdyby byl pachatelem černoch, policie by verzi o sebeobraně nevěřila a podezřelého by okamžitě uvěznila. Podle kritiků je přístup policie nespravedlivý.

Střelec je přitom sám příslušníkem menšiny, patří k početné hispánské komunitě, jejíž práva jsou prý také často porušována. Vztahy ve společnosti jsou komplikované kvůli velkému množství různých menšin a i mezi nimi panuje často velké napětí.

Podle údajů FBI z roku 2010 došlo ke zhruba 3300 rasově motivovaných incidentů. Řadí tam ale i drobné potyčky, například hádku dvou řidičů na silnici, když napadený tvrdí, že důvodem sporu byla odlišná barva pleti. Fyzických útoků je podstatně méně a rasově motivované vraždy jsou naprosto výjimečné

Rasových zločinů ve Spojených státech dlouhodobě výrazně ubývá, jen mezi lety 2009 a 2010 klesl počet o desítky procent. Je to ale způsobeno i tím, že celkově klesá kriminalita v zemi.

Vít Pohanka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme