Vražda černošského mladíka oživila v USA debatu o rasismu

Případ vraždy 17letého černocha Trayvona Martina, kterého zastřelil Hispánec a člen takzvané sousedské hlídky údajně v sebeobraně, znovu rozvířil debaty o rasové nesnášenlivosti ve Spojených státech. Podle kritiků je chybou, že není podezřelý střelec ve vazbě a považuje to za důkaz nerovného přístupu policie k menšinám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cindy Philemon se modlí na setkání uspořádaném kvůli zatím nevyjasněné smrti Trayvona Martina

Cindy Philemon se modlí na setkání uspořádaném kvůli zatím nevyjasněné smrti Trayvona Martina | Zdroj: Reuters

Trayvon Martin byl na konci února na návštěvě v domě přítelkyně svého otce v hlídané čtvrti na předměstí Orlanda na Floridě. Vyšel večer v dešti ven, aby si koupil nějakou sladkost a když se vracel, začal ho sledovat jistý George Zimmerman, člen sousedské hlídky, které bývají na podobných místech docela časté.

Afroameričan mu přišel podezřelý, zavolal proto policejní hlídku a i přes varování dispečerky, aby Martina nepronásledoval, se mu držel dál v patách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ vraždy černošského mladíka i debatu o rasismu v USA shrnuje zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Co se stalo dál, nikdo přesně neví. Podle přátel a rodiny Trayvona Martina údajně zavolal kamarádce a říkal jí, že ho někdo pronásleduje a že má obavy. Podle Zimmermana na něj Martin zaútočil. Jisté je, že došlo ke střetu, na jehož konci zůstal zastřelený černoch.

O vině či nevině Zimmermana bude rozhodovat soud. Rozruch ale způsobilo to, že na soud nečeká ve vězení. Příbuzní mrtvého i černošské organizace jako je Národní asociace pro pozdvižení barevných obyvatel tvrdí, že kdyby byl pachatelem černoch, policie by verzi o sebeobraně nevěřila a podezřelého by okamžitě uvěznila. Podle kritiků je přístup policie nespravedlivý.

Střelec je přitom sám příslušníkem menšiny, patří k početné hispánské komunitě, jejíž práva jsou prý také často porušována. Vztahy ve společnosti jsou komplikované kvůli velkému množství různých menšin a i mezi nimi panuje často velké napětí.

Podle údajů FBI z roku 2010 došlo ke zhruba 3300 rasově motivovaných incidentů. Řadí tam ale i drobné potyčky, například hádku dvou řidičů na silnici, když napadený tvrdí, že důvodem sporu byla odlišná barva pleti. Fyzických útoků je podstatně méně a rasově motivované vraždy jsou naprosto výjimečné

Rasových zločinů ve Spojených státech dlouhodobě výrazně ubývá, jen mezi lety 2009 a 2010 klesl počet o desítky procent. Je to ale způsobeno i tím, že celkově klesá kriminalita v zemi.

Vít Pohanka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme