Vražda italského poradce vlády zvedla vlnu protestů

Itálii odpoledne na dvě hodiny ochromila stávka. V Boloni navíc několik desítek tisíc lidí demonstrovalo na protest proti vraždě poradce ministra práce Marca Biagiho. Ekonomický poradce italského ministra práce byl zavražděn v úterý večer zavražděn neznámými útočníky. Podle policie má atentát politické pozadí. V sobotu a příští středu mají stávky pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marco Biagi | Foto: ČTK/EPA

Ve vyšetřování Biagiho vraždy se rýsuje znepokojující možnost. Pistole, ze které byl zabit, by mohla být tatáž zbraň, jaká byla před třemi lety použita při vraždě Massimo Dantona, poradce ministra práce v předchozí vládě levého středu. Ve středu kolem půl páté se k atentátu do redakce boloňského deníku telefonicky příhlásila krajně levicová teroristická organizace Rudé brigáda. Věrohodnost telefonátu se ověřuje.

Italské odbory vraždu odmítly a rozhodly se reagovat dvouhodinovou stávkou a také demonstrací. Stávka je podle odborů "pevnou a okamžitou odpovědí na návrat terorismu". Během příštího týdne odbory rozhodnou rovněž o vyhlášení generální stávky, která by se měla konat počátkem dubna. Bude se demonstrovat proti terorismu, ale také proti plánovaným vládním reformám.

Biagi, profesor a poradce ministra práce Roberta Maroniho, byl jedním z autorů navrhovaného zákona o zaměstnanosti, který popudil řadu levicových stran a odborů, podle nichž umožňuje firmám nespravedlivě propouštět zaměstnance.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme