Slovensko se rozloučilo s novinářem Kuciakem. Stejně jako jeho snoubenku ho rodina pohřbila ve svatebním

Několika stovek lidí se v sobotu přišlo v obci Štiavnik u Bytče na severozápadě Slovenska rozloučit s novinářem Jánem Kuciakem, kterého spolu s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou zavraždil minulý týden neznámý střelec v jejich domě nedaleko Trnavy.

Od zpravodaje z místa Štiavnik u Bytče (Aktualizováno: 17:20 3. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pohřeb přišly stovky lidí | Foto: Ľubomír Smatana

Smuteční obřad v Kuciakově rodné obci zahájila odpoledne mše pod vedením arcibiskupa a předsedy Konference biskupů Slovenska Stanislava Zvolenského v místním kostele, kam přišli příbuzní ale i kolegové reportéra. Jeho tragická smrt podle policie nejspíše souvisela s jeho investigativní prací.

'Politické peklo' až později. Ministr Kaliňák odstoupit nehodlá, nejprve chce vyšetřit vraždu novináře Kuciaka

Číst článek

„Útok na novináře pokládám za útok na svobodu. Hledat a psát pravdu je nevděčná služba. Kdokoliv sahá na jejich životy, sahá i na svobodu Slovenska. To nesmíme dopustit,“ řekl během mše Zvolenský.

Kuciakova snoubenka byla pohřbena již v pátek ve vsi Gregorovce na východním Slovensku. Mladý novinář byl, podobně jako jeho jeho snoubenka o den dříve, pohřben ve svatebním.

Na památku zavražděné dvojice se v pátek na Slovensku i v zahraničí konaly shromáždění a průvody lidí, kterých se zúčastnily tisíce lidí.

Emotivní obřad

Již zhruba hodinu před zahájením smutečního obřadu za Kuciaka se u hřbitova ve Štiavniku začali scházet smuteční hosté, mnozí z nich přinesli věnce, květiny a kytice. Lidé se tísnili v kostele i na jeho balkoně a schodech. Další, kteří se nedostali dovnitř, poslouchali mši na prostranství před kostelem. Řada lidí se jen stěží ubránila slzám.

Vadala je volný. Slovenská policie propustila všechny Italy, zatčené po vraždě Kuciaka a jeho snoubenky

Číst článek

Rakev s ostatky Kuciaka byla po skončení mše a po rozloučení příbuzných a další hostů v domě smutku uložena do hrobu na místním hřbitově za zvonění kostelních zvonů.

„Lhal bych, pokud bych řekl, že nás to nezlomilo. Je to hrozně smutná událost, která nám velmi ublížila a snažíme se z toho vzpamatovat. Snažíme se vzchopit, abychom pokračovali v práci, kterou Janko začal. V tomto případě jde konkurenční boj stranou,“ řekl novinářům ve Štiavniku šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy.

I když ještě v pátek avizoval prezident Andrej Kiska, že by na Kuciakův pohřeb možná přijel, nakonec k tomu nedošlo. Obřad se tak obešel bez účasti politické reprezentace. Případná účast vládních politiků by však kvůli politickým turbulencím v návaznosti na vraždu mladého investigativce byla podle zpravodaje Radiožurnálu spíše kontraproduktivní.

Předseda vlády prozatím z události žádný závěr nevyvodil, z důvodů piety jen zrušil každoroční oslavy MDŽ, které jsou tradičně přehlídkou politického marketingu.

Kuciakova práce

Kuciak v nedokončeném článku psal o podnikání a možných dotačních podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojování s mafií a kteří měli v minulosti podnikatelské vazby na blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica.

Ti již složili své funkce na úřadu vlády. Sedm osob včetně italského podnikatele Antonina Vadaly slovenská policie dříve v tomto zadržela, většinu z nich v noci na sobotu propustila.

Ľubomír Smatana, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme