'Koukají si přes plot.' Poslanec Smeru Chudík podle médií podniká vedle Itala, o němž psal Kuciak

Mezinárodní investigativní tým, který dokončuje práci zavražděného novináře Jána Kuciaka, přináší první zjištění. Podle serveru Aktuality.sk, deníku SME a týdeníku Trend podniká bývalý prešovský župan a poslanec Smeru Peter Chudík vedle jednoho z Italů, kteří jsou údajně napojení na mafiánskou organizaci 'Ndrangheta. Chudík podle novinářů koupil firmu od lidí, kteří Italům pronajímají půdu na východním Slovensku.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie stráží vchod do budovy redakce portálu Aktuality.sk, ve které pracoval zavražděný novinář Ján Kuciak

Policie stráží vchod do budovy redakce portálu Aktuality.sk, ve které pracoval zavražděný novinář Ján Kuciak | Foto: Jozef Jakubčo/SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Už i po východním Slovensku se rozprostírají lány polí s fotovoltaickými články. Takový je obraz, který se lidem naskýtá třeba nedaleko Humenného, kde si podle serveru Aktuality.sk na svůj byznys „doslova přes plot“ koukají poslanec strany Smer Peter Chudík a rodina Itala Diega Rody.

Kuciakova práce nezapadla

V práci, kterou nestihl dokončit zavražděný novinář Ján Kuciak, pokračuje mezinárodní investigativní tým. Do projektu se zapojily Aktuality.sk, deník SME, Denník N, Nový Čas, Hospodárské noviny, deník Postoj, týdeník Trend, televize Markíza, televize JOJ, RTVS, Aliancia Fair-play, Český rozhlas, švýcarský Blick, polský Onet a německý Die Welt.

Bývalý prešovský župan Chudík se mimo politiky věnuje i alternativní energetice a je spoluvlastníkem firem 1. FVE Humenné a 2. FVE Humenné – zmiňovaných fotovoltaických elektráren.

Chudík v nich podíl zakoupil v roce 2011 od Ľubomíra Jakubčáka a Milana Kušmíreka, kteří nadále vlastní půdu vedle elektráren, a to přes svou firmu Tatramarket Poprad. Právě na tuto půdu pobírá dotace společnost Agrokomplex rodiny Rodů. Působil v ní i Diego Roda, o němž psal zavražděný novinář Ján Kuciak. Sídlo této firmy je hned vedle elektráren.

'Rodu neznám'

Poslanec Chudík tvrdí, že Rodu nezná. „O tom, že se pozemky 1. a 2. FVE Humenné nachází vedle pozemků, na kterých podniká podnikatel italského původu Diago Roda, jsem se dozvěděl z vašeho mailu (redakce Aktuality.sk, pozn. red), a proto nevím, jak a kde hospodařil nebo hospodaří Diego Roda, kterého neznám a nikdy jsem ho nepotkal,“ řekl politik pro slovenský server.

Kromě toho Chudík tvrdí, že nic neví ani o firmách Agrokomplex a Tatramarket či jejich podnikání.

Rovněž Diego Roda portálu telefonicky sdělil, že Chudíka nezná. K tomu, zda v minulosti hospodařil na pozemcích, kde se dnes nachází i Chudíkova elektrárna, se nechtěl vyjádřit.

Roda měl v minulosti společnou adresu i se svým zetěm Antoninem Vadalou – hlavní postavou kauzy okolo Italů, o nichž se ve svém posledním článku zmiňoval i Ján Kuciak.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme