Slovenská prokuratura znovu vybídne ke spolupráci novinářku Holcovou. Poradím se s právníkem, vzkázala

Speciální prokuratura, která má na Slovensku na starosti nejvážnější zločiny, znovu vybídne ke spolupráci českou novinářku Pavlu Holcovou, která pracovala se zavražděným slovenských žurnalistou Jánem Kuciakem na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku. V pátek to uvedla mluvčí tohoto úřadu Jana Tökölyová.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavla Holcová na archivním snímku z natáčení pořadu Host Radiožurnálu v roce 2016. | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

Slovenské prokuratuře jde o zkopírování údajů z novinářčina mobilu, které považuje za nezbytné pro objasnění Kuciakovy vraždy. Holcová však sdělila, že má pochybnosti a že se poradí s právníkem.

„Postup slovenské speciální prokuratury ve mně vyvolává pochybnosti, a to včetně jejich posledního prohlášení, které považuji za manipulativní,“ uvedla novinářka s tím, že mluvčí v prohlášení uvádí věci, které neodpovídají příkazu prokuratury k zabavení jejího mobilu. Po této zkušenosti se o každém dalším kroku budu radit s právníkem,“ dodala.

Zabavený mobil

Holcová v úterý osm hodin vypovídala jako svědkyně před slovenskými vyšetřovateli, kteří jí - na příkaz prokuratury - zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům. Novinářka odmítla vydat k mobilu kódy. Podle prokuratury Holcová vydala telefon dobrovolně, novinářka prohlásila, že se tak stalo pod nátlakem. Případ vyvolal pobouření v slovenských a českých médiích, která zdůraznila význam ochrany zdrojů informací a svobody tisku v demokratických zemích.

Andrej Kiska se zastal novinářů. ‚Jsou opravdovými strážci demokracie,‘ řekl a připomněl Kuciaka

Číst článek

„Do dnešního dne orgány činné v trestním řízení s předmětným mobilním telefonem žádným způsobem dále nenakládaly, a tedy hlavně nedošlo k pokusu o prolomení jeho ochrany,“ uvedla v pátek Tökölyová.

Svědkyně bude opět oslovena se žádostí o poskytnutí účinné spolupráce. Prokurátor (...) zajistí, aby se nevyskytly žádné pochyby o provedení úkonů v souladu s příslušnými předpisy a současně tak, aby nedošlo k pochybám o porušení práv svědkyně,“ ujistila mluvčí.

,Nezbytné a logické hledání'

Současně znovu zdůraznila, že vyhotovení kopie počítačových údajů z mobilu svědkyně je „nezbytné a logické“, protože motivem vraždy byla s největší pravděpodobností Kuciakova práce. „Je tedy zřejmé, že vyšetřování musí hledat odpovědi a důkazy mezi jeho kolegy - novináři, kteří s ním spolupracovali, a zajímat se, na čem pracovali, na jakých zjištěních, která mohla způsobit tragédii dvou lidí,“ vysvětlovala mluvčí a dodala, že svědkyně sama hovořila o tom, že se zavražděným novinářem téměř dva roky spolupracovala a často s ním byla denně v kontaktu. Obětí zločinu se stala i Kuciakova partnerka.

„Ničím nepodložené zpochybňování práce orgánů činných v trestním řízení v konečném důsledku pomáhá jen pachatelům, aby se vyhnuli trestní zodpovědnosti,“ uvedla mluvčí, podle které si prokuratura práce médií váží a v dané věci má se sdělovacími prostředky společný zájem, kterým je odhalení, usvědčení a potrestání pachatelů. Úřady podle mluvčí novinářce mobil vrátí, jakmile to procesní situace umožní“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme