Slovenská prokuratura znovu vybídne ke spolupráci novinářku Holcovou. Poradím se s právníkem, vzkázala

Speciální prokuratura, která má na Slovensku na starosti nejvážnější zločiny, znovu vybídne ke spolupráci českou novinářku Pavlu Holcovou, která pracovala se zavražděným slovenských žurnalistou Jánem Kuciakem na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku. V pátek to uvedla mluvčí tohoto úřadu Jana Tökölyová.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavla Holcová na archivním snímku z natáčení pořadu Host Radiožurnálu v roce 2016. | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

Slovenské prokuratuře jde o zkopírování údajů z novinářčina mobilu, které považuje za nezbytné pro objasnění Kuciakovy vraždy. Holcová však sdělila, že má pochybnosti a že se poradí s právníkem.

„Postup slovenské speciální prokuratury ve mně vyvolává pochybnosti, a to včetně jejich posledního prohlášení, které považuji za manipulativní,“ uvedla novinářka s tím, že mluvčí v prohlášení uvádí věci, které neodpovídají příkazu prokuratury k zabavení jejího mobilu. Po této zkušenosti se o každém dalším kroku budu radit s právníkem,“ dodala.

Zabavený mobil

Holcová v úterý osm hodin vypovídala jako svědkyně před slovenskými vyšetřovateli, kteří jí - na příkaz prokuratury - zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům. Novinářka odmítla vydat k mobilu kódy. Podle prokuratury Holcová vydala telefon dobrovolně, novinářka prohlásila, že se tak stalo pod nátlakem. Případ vyvolal pobouření v slovenských a českých médiích, která zdůraznila význam ochrany zdrojů informací a svobody tisku v demokratických zemích.

Andrej Kiska se zastal novinářů. ‚Jsou opravdovými strážci demokracie,‘ řekl a připomněl Kuciaka

Číst článek

„Do dnešního dne orgány činné v trestním řízení s předmětným mobilním telefonem žádným způsobem dále nenakládaly, a tedy hlavně nedošlo k pokusu o prolomení jeho ochrany,“ uvedla v pátek Tökölyová.

Svědkyně bude opět oslovena se žádostí o poskytnutí účinné spolupráce. Prokurátor (...) zajistí, aby se nevyskytly žádné pochyby o provedení úkonů v souladu s příslušnými předpisy a současně tak, aby nedošlo k pochybám o porušení práv svědkyně,“ ujistila mluvčí.

,Nezbytné a logické hledání'

Současně znovu zdůraznila, že vyhotovení kopie počítačových údajů z mobilu svědkyně je „nezbytné a logické“, protože motivem vraždy byla s největší pravděpodobností Kuciakova práce. „Je tedy zřejmé, že vyšetřování musí hledat odpovědi a důkazy mezi jeho kolegy - novináři, kteří s ním spolupracovali, a zajímat se, na čem pracovali, na jakých zjištěních, která mohla způsobit tragédii dvou lidí,“ vysvětlovala mluvčí a dodala, že svědkyně sama hovořila o tom, že se zavražděným novinářem téměř dva roky spolupracovala a často s ním byla denně v kontaktu. Obětí zločinu se stala i Kuciakova partnerka.

„Ničím nepodložené zpochybňování práce orgánů činných v trestním řízení v konečném důsledku pomáhá jen pachatelům, aby se vyhnuli trestní zodpovědnosti,“ uvedla mluvčí, podle které si prokuratura práce médií váží a v dané věci má se sdělovacími prostředky společný zájem, kterým je odhalení, usvědčení a potrestání pachatelů. Úřady podle mluvčí novinářce mobil vrátí, jakmile to procesní situace umožní“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme