Europoslanci debatovali o právním státu na Slovensku a Maltě, důvodem byly vraždy novinářů

Evropský parlament se v pondělí zabýval zprávou, kterou vypracovala skupina europoslanců poté, co loni navštívila Slovensko kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Dokument konstatuje, že v zemi přetrvávají obavy z korupce, která podkopává principy právního státu, a upozorňuje na dlouhodobé problémy s nezávislostí justice.

Tento článek je více než rok starý.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Peter Pellegrini při nedávném vystoupení v Evropském parlamentu

Slovenský premiér Peter Pellegrini při nedávném vystoupení v Evropském parlamentu | Foto: Mathieu Cugnot | Zdroj: Evropský parlament

Šéfka delegace, nizozemská europoslankyně Sophia in‘t Veldová, ocenila, že na Slovensku už v souvislosti s dvojitou vraždou padlo obvinění. Evropskou komisi pak vyzvala, aby usilovala o posílení evropské policejní agentury Europol.

Pracovní skupina evropských poslanců loni absolvovala misi nejen na Slovensku, ale také na Maltě, kde byla předloni zavražděna reportérka Daphne Caruanová Galiziová.

„Pracovní skupina odhalila několik obecných nedostatků, které mohou oslabovat právní stát, dělbu moci a nezávislost soudnictví v některých členských státech,“ uvedli autoři textu, o němž v pondělí poslanci debatovali.

Policie obvinila Kočnera z objednání vraždy Kuciaka. Zbraň ani po roce nenašla

Číst článek

Zpráva také zdůrazňuje, že vražda Caruanové Galiziové, Kuciaka a jeho snoubenky Kušnírové vyvolala obavy mezi novináři v celé Evropské unii.

'Určitý pozitivní vývoj'

„Ve zprávě se hovoří o nedostatcích, ale zaznamenali jsme a vítáme i určitý pozitivní vývoj,“ uvedla in‘t Veldová. Zdůraznila, že text nezávazného usnesení, o kterém budou poslanci hlasovat ve čtvrtek, se týká především Malty.

Podle slovenské prokuratury Kuciakova vražda souvisela s investigativní prací novináře. Z objednání vraždy nedávno vyšetřovatel obvinil kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera. Ten byl jedním z lidí, kterým se Kuciak ve svých článcích často věnoval.

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonia Vadaly, na blízké spolupracovníky tehdejšího premiéra Roberta Fica. Podle prokurátora se ale italská stopa v případu Kuciakovy vraždy nepotvrdila.

Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení rezignoval ministerský předseda Fico.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme