Informace z vyšetřování Kuciakovy vraždy budou nejdříve v září. Novináři pochybují o nezávislosti policie

O dosavadním vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky hodlá slovenský dozorující prokurátor podrobně informovat veřejnost v září. Oznámila to v úterý mluvčí slovenské speciální prokuratury Andrea Predajňová. Od zločinu, který na Slovensku vyvolal demonstrace a vedl k pádu tehdejší vlády Roberta Fica, uplynulo právě v úterý půl roku.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak na snímku ze serveru Aktuality.sk. | Zdroj: Aktuality.sk

Sedmadvacetiletého Kuciaka a jeho stejně starou snoubenku Martinu Kušnírovu zastřelil neznámý vrah v jejich domě ve Veľké Mači 21. února. Policie je našla až po čtyřech dnech na základě podnětu novinářovy matky. Vyšetřovatelé dříve jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označili investigativní práci reportéra.

Praní špinavých peněz pod Tatrami. Tým novinářů zveřejnil další kauzu, na které pracoval Ján Kuciak

Číst článek

Kuciak se při své práci věnoval například aktivitám italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojují s mafií, a zabýval se také vazbami jednoho z nich na blízké spolupracovníky expremiéra Fica. Psal i o podezřeních z daňových podvodů, které se týkaly také lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

Veřejnost není spokojená s postupem při vyjasňování Kuciakovy vraždy a na 300 slovenských novinářů a zástupců médií vyjádřilo 17. srpna v otevřeném dopisu pochybnosti nad nezávislostí vyšetřování.

„Stále nevíme, kdo je zabil a proč to udělal. Stále máme pochybnost, zda je vyšetřování skutečně nezávislé. Vzhledem k tomu, že po vraždě zásadní změny v policii a prokuratuře nenastaly, velkou důvěru ve skutečné vyšetřování mít ani nemůžeme,“ napsali novináři.

Mluvčí Predajňová v úterý sdělila, že vzhledem k probíhajícímu vyšetřování se prokuratura nebude „v tomto stadiu k jeho průběhu ani k jednotlivým úkonům vyjadřovat, abychom vyšetřování nezmařili anebo neztížili“. Ujišťovala přitom, že se intenzivně pracuje na tom, aby „tento trestný čin byl objasněn a aby pachatelé byli potrestáni“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme