Zadržení podezřelých je posun. Musí ale chytit ty, kteří si vraždu Kuciaka objednali, píše slovenský tisk

Za výrazný posun ve vyšetřování únorové vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky označil tisk na Slovensku čtvrteční razii, při které policie podle zatím nepotvrzených informací zadržela podezřelé z činu. Noviny ovšem připomínají, že stále není jasné, kdo si objednal vraždu, jejímž motivem byla podle dřívějšího vyjádření prokuratury novinářská práce Kuciaka.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informace o policejním zásahu a zadržení patrně osmi osob se v pátek dostaly na titulní stránky slovenského tisku.

Policie zatkla podezřelé z vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky, informují slovenská média

Číst článek

„Ve hře je mnohem více, než jen pověst policie. Ve hře je, do jaké rodiny patříme - zda jsme mafiánský stát, kde chráněná vrstva může umlčet novináře. Beztrestně. Nebo jsme země, kde jsou demokratické instituce silnější než vrahové a jejich zaměstnavatelé,“ napsal list Sme.

Podle deníku Pravda rychlost vyšetřování je sice důležitá, ale rozhodující musí být nakonec přesnost a úplnost výsledku.

„Čím kratší dobu bude společnost traumatizována činem, jaký jsme v této podobě u nás dosud neznali, tím lépe. Jenomže společnost se v první řadě potřebuje dozvědět pravdu, ne se spokojit s polotovarem," uvedl deník k vyšetřování dvojnásobné vraždy.

Šéf zavražděného Jána Kuciaka: Jsem optimista. Věřím, že policie může být na stopě pachatele

Číst článek

Dodal, že pátrání při podobných činech zdaleka ne vždy skončí odhalením vykonavatelů, objednavatelů a motivu vraždy, což ovšem nijak nemusí souviset s vyspělostí dané země a s kvalitou její demokracie.

List Hospodárske noviny soudí, že vyšetření dvojnásobné vraždy neobnoví zázračně důvěru ve stát ani neodstraní kolektivní trauma. Zadržení podezřelých podle něj neznamená obvinění ani obžalobu. „V právních státech se nikomu neuleví jen proto, že orgány činné v trestním řízení dělají svou práci. Úleva má nastat, když nastane spravedlnost,“ uvedl list.

Podle listu Denník N pokud zadržení podezřelých v případu vraždy Kuciaka a jeho přítelkyně není trikem nebo selháním, jde o důležitý moment řešení tohoto traumatu. „Musí ovšem chytit lidi, kteří si toto komando objednali. Odhalit, proč museli Ján Kuciak a Martina Kušnírová zemřít,“ napsal deník. Dodal, že ani to ovšem nemusí stačit k obnovení důvěry lidí ve stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme