Vražda kurdských aktivistek v Paříži může ohrozit mírová jednání Ankary a PKK

Vražda tří kurdských aktivistek v Paříži může ohrozit vyjednávání mezi Ankarou a Stranou kurdských pracujících. Podle turecké vlády jde o provokaci s cílem zabránit dalším diskuzím nebo vnitřní spor PKK. Kurdové naopak podezřívají vedení Turecka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta před vchodem do kurdského informačního centra v Paříži | Zdroj: Reuters

V souvislosti s vraždami se v Paříži mluví hlavně o politickém motivu. Jednou ze zavražděných je Sakine Cansizová, spoluzakládající členka Strany kurdských pracujících.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že jde o vnitřní spor mezi členy PKK. Podle něj zavražděné aktivistky musely svého vraha znát, nebo střelec věděl, jaký je vstupný kód do kurdského informačního centra v Paříži.

Erdogan se obává, že případ je sabotáží, která má zabránit dalším jednáním s kurdským hnutím. Jeden z nejmenovaných členů turecké vlády se nechal slyšet, že za vraždou je snaha o přerušení mírového procesu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj případu vraždy kurdských aktivistek Paříž shrnula redaktorka ČRo Lubica Bergmanová

Kurdové naopak podezírají Turecko, které nyní vyjednává s předákem PKK Abdullahem Öcalanem vězněným na jednom z ostrovů nedaleko Istanbulu.

Kurdové žijící ve Francii zase z vraždy podezřívají turecké pravicové extrémisty z organizace Šedí vlci.

Případ šetří pařížská protiteroristická skupina kriminalistického oddělení soudní policie. Vyšetřovatelé již připustili politický motiv vraždy.

Zatímco policie pátrá po vrahovi, v Paříži se bude demonstrovat. Na sobotu kvůli incidentu naplánovalo několik organizací protestní pochod.

Lubica Bergmanová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme