Vražda kurdských aktivistek v Paříži může ohrozit mírová jednání Ankary a PKK

Vražda tří kurdských aktivistek v Paříži může ohrozit vyjednávání mezi Ankarou a Stranou kurdských pracujících. Podle turecké vlády jde o provokaci s cílem zabránit dalším diskuzím nebo vnitřní spor PKK. Kurdové naopak podezřívají vedení Turecka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta před vchodem do kurdského informačního centra v Paříži | Foto: Reuters

V souvislosti s vraždami se v Paříži mluví hlavně o politickém motivu. Jednou ze zavražděných je Sakine Cansizová, spoluzakládající členka Strany kurdských pracujících.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že jde o vnitřní spor mezi členy PKK. Podle něj zavražděné aktivistky musely svého vraha znát, nebo střelec věděl, jaký je vstupný kód do kurdského informačního centra v Paříži.

Erdogan se obává, že případ je sabotáží, která má zabránit dalším jednáním s kurdským hnutím. Jeden z nejmenovaných členů turecké vlády se nechal slyšet, že za vraždou je snaha o přerušení mírového procesu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj případu vraždy kurdských aktivistek Paříž shrnula redaktorka ČRo Lubica Bergmanová

Kurdové naopak podezírají Turecko, které nyní vyjednává s předákem PKK Abdullahem Öcalanem vězněným na jednom z ostrovů nedaleko Istanbulu.

Kurdové žijící ve Francii zase z vraždy podezřívají turecké pravicové extrémisty z organizace Šedí vlci.

Případ šetří pařížská protiteroristická skupina kriminalistického oddělení soudní policie. Vyšetřovatelé již připustili politický motiv vraždy.

Zatímco policie pátrá po vrahovi, v Paříži se bude demonstrovat. Na sobotu kvůli incidentu naplánovalo několik organizací protestní pochod.

Lubica Bergmanová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme