Vražda Litviněnka není ani po 6 letech objasněna. Nové vyšetřování začne nejdřív příští rok

Britské úřady by měly znovu vyšetřovat šest let starou vraždou někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka. Tento kritik Kremlu v roce 2006 zemřel v Londýně na otravu radioaktivním poloniem. V Londýně se dnes konalo předběžné koronerské jednání, které mělo mimo jiné stanovit hlavní směry vyšetřování. To iniciovali je Litviněnkovi příbuzní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza Litviněnko | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Podle britské policie zločin spáchal jiný ruský agent Andrej Lugovoj. Toho Moskva odmítá vydat do Británie k výslechu. Litviněnkova smrt je stále neuralgickým bodem rusko-britských vztahů. Během nedávné návštěvy Londýna to Vladimiru Putinovi znovu připomněl premiér David Cameron.

Teď se případem začne zabývat pověřený koroner, soudce Robert Owen. Koronerovo vyšetřování nezačne dřív než v roce 2013, za což se také Owen omluvil. Jeho cílem bude pátrání po tom, kdo vraždil, proč se vraždilo, kdo na smrti Alexandra Litviněnka mohl mít zájem a kde se dala sehnat vražedná látka.

Definovaly se zainteresované strany, které budou mít plný přístup ke všem materiálům včetně vyšetřovacího spisu Scotland Yardu. Z toho ale bude vyjmuta pasáž o Litviněnkově pravděpodobné spolupráci s britskými tajnými službami. Těmito stranami budou oba podezřelí Rusové, někdejší agenti KGB, vdova po Litviněnkovi Marina a její syn Anatolij, nebo také ruský magnát žijící v Londýně Boris Berezovskij.

Dlouho nebylo jasné, kdo náklady na šetření ve výši asi čtyř milionů liber uhradí. Původně to měly být čtyři londýnské městské části, nakonec by však tyto náklady měl převzít stát. Vyšetřování má i vlastní webovou stránku a výslechy některých svědků by se mohly konat prostřednictvím velemostů.

Přehrát

00:00 / 00:00

hosek-litvinenko

Litviněnko byl otráven vysoce radioaktivním poloniem 210, které mu nejspíš někdo vpravil do čaje. Velmi pravděpodobně se to stalo 1. listopadu 2006 při schůzce s dalšími bývalými agenty KGB Andrejem Lugovým a Dmitrijem Kovtunem v hotelu v centru Londýna.

Oba někdejší agenti pobývají v Rusku, Lugovoj je dokonce poslancem Státní dumy. Moskva je odmítá vydat ať už k výslechu, nebo trestnímu stíhání. Právě to, jak si někdo může opatřit takovou látku jako polonium, je však považováno za stopu, která asi nejsilněji vede do Ruska.

Koronerovo vyšetřování je tradičním britským nástrojem, z něhož nevyplývá trestní odpovědnost. V minulosti se tímto způsobem prověřovala třeba okolnosti smrti lady Diany nebo londýnské atentáty z roku 2005.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme