Vražda Chášukdžího: Turecko podpoří přesun procesu do Saúdské Arábie. Amnesty International to kritizuje

Turecká vláda doporučí přesun procesu ohledně vraždy saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího do Saúdské Arábie. Uvedl to v pátek ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Přesun ve čtvrtek navrhl státní zástupce a rozhodne o něm soud, který si vyžádal stanovisko exekutivy. Postoj turecké vlády kritizovala organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, informovala agentura AFP.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžím

Mezi obžalovanými v tureckém procesu figurují i dva spolupracovníci korunního prince Muhammada bin Salmána. Ti podle turecké prokuratury dali k činu pokyny. | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

Ve čtvrtek státní zástupce navrhl, aby proces, ve kterém čelí obžalobě v souvislosti s vraždou novináře 26 občanů Saúdské Arábie, byl předán do Rijádu. Podle státního zástupce je pokračování soudu v Istanbulu ohroženo, protože se ho neúčastní obžalovaní, které Saúdská Arábie odmítla vydat.

Soud požádal o stanovisko exekutivu a znovu zasedne ve čtvrtek 7. dubna, kdy by o přesunu mohl rozhodnout.

Čtyři členové saúdského komanda, které zabilo novináře Chášukdžího, prošli výcvikem v USA

Číst článek

„Dáme pozitivní stanovisko ohledně předání případu,“ uvedl ministr spravedlnosti. Podle něj by se ale turecké soudy mohly případem znovu zabývat, pokud by nebyly spokojené s tím, jak k němu přistoupí saúdskoarabská justice.

Záměr předat případ do arabského království kritizuje organizace Amnesty International. „Dnešek je smutným dnem pro ty, kteří strávili poslední tři roky snahou dosáhnout spravedlnosti v případě Chášukdžího smrti,“ uvedla v pátek generální tajemnice organizace Agnès Callamardová.

Přesunout proces do Rijádu podle ní znamená předat případ do rukou těch, kteří jsou za smrt novináře zodpovědní.

Kritici se také domnívají, že přesun procesu je součásti snahy Turecka posílit své vztahy s Rijádem. Bilaterální vazby narušila právě vražda opozičního novináře na půdě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu v roce 2018.

‚Šlo o záměnu identity.‘ Francouzská policie propustila muže podezřelého z vraždy Chášukdžího

Číst článek

Ve čtvrtek turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že spolupráce mezi Ankarou a Rijádem v oblasti justice dosáhla „lepší úrovně“. Návštěvu arabského království oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, neuvedl ale datum.

Saúdská Arábie za Chášukdžího vraždu odsoudila v procesu, který podle kritiků nenaplňoval mezinárodní standardy, osm lidí. Jejich jména nejsou veřejná. Původní tresty smrti a doživotí byly následně sníženy.

Mezi obžalovanými v tureckém procesu figurují i dva spolupracovníci korunního prince Muhammada bin Salmána. Ti podle turecké prokuratury dali k činu pokyny. Turecko po Rijádu chtělo jména odsouzených, aby osoby nebyly trestány dvakrát za stejný čin. Saúdská Arábie místo toho Ankaře navrhla předání procesu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme