V Afghánistánu zavraždili rozhlasového novináře, před smrtí ho mučili

Afghánská policie našla v provincii Paktia na východě země tělo rozhlasového novináře. Moderátora Radia Sada-e-Gardiz Nadíra Šáha před smrtí mučili a pak ubodali. Uvedla to soukromá televizní stanice Tolo. K činu se podle policie dosud nikdo nepřihlásil.

Gardéz (Afghánistán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen afghánských vládních ozbrojených sil | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

Šáh pracoval tři roky jako producent a moderátor pořadů o kultuře a společnosti. Podle zástupce rádia Sada-e-Gardéz se novinář pohřešoval od pátečního večera.

Jeho tělo našly bezpečnostní složky během soboty na okraji stotisícového města Gardéz na východě země. Televize Tolo uvedla, že novinář byl umučen a ubodán.

null

null

Organizace na podporu svobody tisku a práv novinářů NAI už vyzvala afgánské ministerstvo vnitra k důkladnému vyšetření případu. Podle statistik organizace je Šáh už sedmý novinářem, který letos v Afghánistánu přišel o život. Mezi letos zabitými novináři je i bývalá televizní reportérka a aktivistka za ženská práva Mína Mangalová.

Loni byl Afghánistán podle údajů newyorského Výboru na ochranu novinářů i organizace Reportéři bez hranic pro novináře vůbec nejnebezpečnější zemí – během roku zemřelo při své práci nebo kvůli ní 15 novinářů, což bylo nejvíc od pádu Tálibánu v roce 2001.

V hlavním městě Kábulu funguje podle vládních statistik na 96 televizních stanic, 65 rádií a na 911 novin, další stovky médií pak vysílají a vychází v provinciích. Počet fungujících médií vydává vláda za jeden z největších úspěchů v rozvoji země za posledních 18 let.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme