Nepřimhouříme oči, pokyn k Chášukdžího vraždě přišel z nejvyšších míst, prohlásil Erdogan

Pokyn k zavraždění saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie. V článku, který v pátek otiskl americký list The Washington Post, to napsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecký prezident zároveň ale zdůraznil, že saúdského krále Salmána z nařízení vraždy neviní.

Tento článek je více než rok starý.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

„Víme, že pokyn zabít Chášukdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie,“ uvedl Erdogan. „Někteří se domnívají, že tento ‚problém‘ po čase zmizí. Nadále se ale budeme ptát na otázky, které jsou důležité pro vyšetřování v Turecku a také pro Chášukdžího rodinu a milované,“ napsal turecký prezident.

Novináře Chášukdžího na konzulátu uškrtili a následně rozčtvrtili, oznámil istanbulský prokurátor

Číst článek

„Měsíc po jeho zabití stále nevíme, kde je tělo. Přinejmenším by si zasloužil správný pohřeb podle islámské tradice. Dlužíme to jeho rodině a přátelům, včetně jeho někdejších kolegů v The Washington Post. Důkazy jsme sdíleli s našimi přáteli a spojenci včetně Spojených států, abychom zajistili, že svět bude nadále klást otázky,“ uvedl turecký prezident.

Nepřimhouříme oči

Erdogan zároveň zdůraznil, že Turecko a Saúdská Arábie mají dobré vztahy a „ani na sekundu“ by ho nenapadlo, že pokyn k vraždě dal král Salmán. „Nemám žádný důvod se domnívat, že vražda odrážela oficiální saúdskoarabskou politiku,“ pokračoval.

„Přesto ale musím zdůraznit, že naše přátelství s Rijádem, které sahá hluboko do minulosti, neznamená, že přimhouříme oči nad naplánovanou vraždou, která se odehrála před našimi zraky. Pokud by se tato hrůza stala ve Spojených státech nebo jinde, úřady těch zemí by to vyšetřovaly, dokud by nezjistily, co se stalo. Je naprosto vyloučeno, že se my (Turecko) budeme chovat jinak,“ zdůraznil Erdogan.

Česko v reakci na smrt Chášukdžího stáhne diplomata ze Saúdské Arábie

Číst článek

Novinář Chášukdží, který od loňského léta žil ve Spojených státech a který kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána, byl zabit 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Turecká média už krátce poté začala psát, že šlo o vraždu. Tento týden úřad istanbulského prokurátora uvedl, že novinář byl hned po příchodu na konzulát své země uškrcen.

Časová osa v kauze vraždy novináře Chášukdžího

  • 2. října – Opoziční novinář Džamál Chášukdží byl naposledy spatřen na návštěvě saúdskoarabského konzulátu v tureckém Istanbulu, kam se vydal, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě. Jeho turecká snoubenka Hatice Cengizová ho na úřad doprovázela, ale nedostala povolení vstoupit dovnitř.
  • 3. října – Mluvčí tureckého prezidenta Tayyipa Recepa Erdogana řekl, že Chášukdží je stále uvnitř konzulátu. Zástupce Saúdské Arábie, ale uvedl, že Chášukdží z budovy odešel.
  • 6. říjnaTurecká prokuratura začala vyšetřovat Chášukdžího zmizení.
  • 9. října – Deník The New York Times napsal, že čelní představitelé tureckých bezpečnostních složek dospěli k závěru, že Chášukdží byl zavražděn na příkaz saúdskoarabské královské rodiny. Vysoce postavený turecký představitel newyorskému listu řekl, že novinář zemřel do dvou hodin od příchodu na konzulát v rámci rychlé, ale složité operace. Tým saúdskoarabských agentů prý jeho tělo rozřezal speciální pilou. Mlčení poprvé od zmizení prolomil Bílý dům.
  • 11. října - Bývalý český velvyslanec v Ankaře a turkolog Tomáš Laně pro iROZHLAS.cz: „Samozřejmě je tato vražda velmi brutální záležitost, ale jak říkám: Saúdská Arábie se chová brutálně vůči své vlastní opozici. Na jednu stranu se snaží působit reformním dojmem, korunní princ Muhammad bin Salmán vypadá na Západě jako reformista, na druhé straně je vůči opozici naprosto nesmiřitelný.“
  • 12. října – Britský miliardář Richard Branson a další mediální společnosti a osobnosti odřekli svou účast na investiční konferenci v Rijádu. Podle amerického děníku The Washington Post má Turecko nahrávku, jež zachycuje mučení a smrt novináře.
  • 13. října – Saúdská Arábie popřela obvinění z vraždy Chášukdžího. Americký prezident Donald Trump slíbil tvrdý trest pro Rijád, pokud se prokáže, že stojí za novinářovým zmizením.
  • 18. října – Tým tureckých vyšetřovatelů ukončil prohlídku rezidence saúdskoarabského konzula. Trump mezitím oznámil, že Spojené státy požádaly Turecko o zvukové záznamy a videonahrávky k případu, pokud existují. Americký list The Washington Post vydal post mortem článek, který napsal Chášukdží před svým zmizením.
  • 20. října – Saúdská Arábie potvrdila, že Chášukdží byl na konzulátu v Istanbulu 2. října zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Trump v reakci řekl, že věří saúdskoarabskému vysvětlení Chášukdžího smrti. Odvetná opatření by ale podle něj neměla zahrnovat zrušení prodeje amerických zbraní Rijádu.
  • 21. října – Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr uvedl, že Saúdská Arábie neví, jak byl Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo. Německá kancléřka Angela Merkelová poté ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do Saúdské Arábie, dokud nebude případ vyjasněn.
  • 22. října – Saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán vyjádřili soustrast synovi Chášukdžího.
  • 23. října – Části Chášukdžího těla se údajně našly v zahradě rezidence saúdského konzula v Istanbulu. Uvedla to britská televize Sky New, zatímco úřady takové informace nepotvrdily. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poté v parlamentu řekl, že Turecko má důkazy o tom, že vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná. Ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že odeberou víza některým saúdskoarabským představitelům viněným z účasti vraždě.
  • 24. října – Česko oznámilo úmysl stáhnout ze své ambasády v Rijádu jednoho diplomata. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) si na ministerstvo kvůli případu předvolal saúdskoarabského velvyslance.
  • 25. října – Saúdskoarabský generální prokurátor oznámil, že vražda byla předem naplánovaná. V Saúdské Arábii bylo zadrženo 18 lidí, mezi nimiž mý být i 15 členů komanda, které přijelo na konzulát Chášukdžího zabít
  • 26. října – Kancléřka Merkelová při návštěvě Prahy označila vraždu Chášukdžího za nestvůrnost.
  • 28. října – Americký ministr obrany James Mattis požádal saúdskoarabského ministra zahraničí o vyšetření Chášukdžího vraždy. O den dříve Mattis uvedl, že vražda novináře podrývá stabilitu regionu.
  • 31. října – Úřad istanbulského prokurátora informoval, že Chášukdží byl uškrcen, tělo bylo následně rozčtvrceno a zničeno. Šlo o první oficiální informaci ze strany tureckých úřadů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme