Vražda novinářky. 'Galiziová byla mým největším nepřítelem, její vrahy ale najdu,' vzkázal maltský premiér

Zavražděná maltská novinářka Daphne Caruanová Galiziová byla mým „největším nepřítelem", přiznal maltský premiér Joseph Muscat v rozhovoru, který ve středu otiskl italský deník La Repubblica. Zároveň ale prohlásil, že její vrahy najde a postaví je před soud. V jiném rozhovoru pro list La Stampa Muscat připomněl, že novinářka měla mnoho nepřátel, šéfa opozice například nedávno obvinila mimo jiné z praní špinavých peněz.

Tento článek je více než rok starý.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi nejznámější maltská investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová byla zavražděna, v jejím autě explodovala nálož

Asi nejznámější maltská investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová byla zavražděna, v jejím autě explodovala nálož | Zdroj: koláž iRozhlas.cz, Reuters

Syn novinářky v úterý ze spoluúčasti na zločinu nepřímo obvinil Muscatovu vládu. Třiapadesátiletá žurnalistka na jaře několik blízkých premiéra Muscata, zejména jeho choť Michelle, obvinila z toho, že si otevřeli účet v Panamě, kam putovaly mimo jiné úplatky z Ázerbájdžánu.

Maltský premiér Joseph Muschat na snímku vlevo | Zdroj: Reuters

Premiér byl nucen vyhlásit předčasné volby, které v červnu, kdy Malta předsedala Evropské unii, s přehledem vyhrál.

„Je nemyslitelné, aby někdo v zemi, jako je Malta, zahynul kvůli své práci, v případě Caruanové Galiziové kvůli tomu, co psala," zdůraznil premiér v rozhovoru pro italský list La Repubblica. „Byla pravděpodobně mým největším nepřítelem, útočila na mě od té doby, co jsem stál v čele opozice. Ale to byla její práce," řekl dále Muscat.

'Blogující fúrie.' Zavražděná novinářka Galiziová odkrývala kauzu Panama Papers i korupci na Maltě

Číst článek

Připomněl, že o asistenci při vyšetřování požádal americký Federální úřad pro vyšetřování FBI a přizval nizozemské soudní experty. Muscat dále uvedl, že novinářka na svém blogu minulý měsíc informovala, že jí vyhrožují „lidé z opozice".

Šéf opozice Adrian Delia premiéra v úterý vyzval, aby odstoupil, když nedokázal zavražděné zaručit bezpečnost. Muscat mu v televizi kontroval, že nemůže chránit toho, kdo o to nestojí. Podle zdrojů z maltské policie výbušninou, která po explozi novinářčin vůz odmrštila ze silnice daleko do pole, byl semtex, informovala agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme