Pětkrát doživotí. V Ankaře padly rozsudky za vraždu ruského velvyslance Karlova

Soud v turecké Ankaře v úterý odsoudil k doživotnímu vězení pět lidí, kteří se podle obžaloby podíleli na vraždě ruského velvyslance v Turecku v roce 2016. Dalších sedm osob si odneslo mírnější tresty, uvedla agentura AFP. Před soudem nestál samotný vrah, kterého krátce po útoku zabila policie. Podle Turecka za atentátem stojí organizace duchovního Fethullaha Gülena, která údajně zosnovala v tom samém roce i pokus o státní převrat.

Tento článek je více než rok starý.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny u snímku zavražděného velvyslance Andreje Karlova

Květiny u snímku zavražděného velvyslance Andreje Karlova | Zdroj: Reuters

Ruského velvyslance Andreje Karlova zavraždil na veřejně přístupné vernisáži v prosinci roku 2016 dvaadvacetiletý policista Mevlüt Mert Altintaş.

Při střelbě na diplomata křičel „Nezapomeňte na Aleppo, nezapomeňte na Sýrii!“ a „Alláhu akbar! (Bůh je veliký!)“. K vraždě se posléze přihlásila syrská teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah).

V procesu, který začal v roce 2019 bylo dalších sedm osob odsouzeno za členství v teroristické organizaci a šest zproštěno obvinění. V jiném řízení je z účasti na vraždě souzen v nepřítomnosti i duchovní Gülen, který žije ve Spojených státech.

Skupině obžalovaných prokurátor kladl za vinu narušení ústavního pořádku, pokus o převrat, členství v ozbrojené teroristické skupině a úkladnou vraždu nebo napomáhání vraždě.

V Turecku zastřelili ruského velvyslance. Nezapomeňte na Aleppo, křičel útočník

Číst článek

„Pozorně jsme sledovali soudní proces v Ankaře kvůli vraždě velvyslance Karlova v důsledku teroristického činu. Je potěšitelné, že strážci zákona a soudní systém nakonec dospěli k rozhodnutí ohledně tohoto tragického incidentu, který zanechal tíživou stopu v historii moderních rusko-tureckých vztahů,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí podle listu Vedomosti.

Ocenilo, že turecká justice incident rozhodně odsoudila jako teroristický čin. Doufá, že spolupráce vyšetřovatelů bude pokračovat a Moskva obdrží z Turecka informace o tom, kdo si vraždu objednal a organizoval.

Organizaci islámského duchovního Gülena Ankara považuje za hlavního strůjce pokusu o vojenský puč v roce 2016. Tisíce domnělých členů organizace bylo obžalováno v procesech s údajnými organizátory a podporovateli násilného svržení vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Duchovní obvinění z uspořádání puče odmítá, stejně jako jakýkoli podíl na vraždě ruského velvyslance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme