Šedivý: Atentát na Skripala je brutální trest. Pro další přeběhlíky to má být odstrašující moment

Řada důkazů směřuje k tomu, že otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala má na svědomí Moskva. Řekl to ve vysílání Radiožurnálu český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý. Rusko tak podle něj chtělo exemplárně potrestat přeběhlíka a vystrašit případné možné další zrádce.

Dvacet minut Radiožurnálu Londýn/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý

Bývalý český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Britská laboratoř identifikovala použitou látku jako nervový plyn, který byl vyvinut a vyráběn v Rusku. Británie také potvrdila, že předá vzorky této látky k nezávislé analýze v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otrava Skripala jako trest pro přeběhlíka. Pro další zrádce to byl odstrašující moment, míní český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý

Celá řada dalších důkazů navíc podle něj směřuje k tomu, že za atentátem stojí Rusko. „Je to látka, kterou nemůže vyrobit nikdo jiný než státní aktér, který disponuje potřebnými zařízeními. Oběťmi jsou také ruští občané,“ vyjmenovává.

„Zpravodajské služby Velké Británie a akceptují to i zpravodajské služby NATO vyhodnotily pravděpodobnost, že za útokem stojí Rusko, jako vysoce pravděpodobnou, což znamená nad 90 procent,“ doplňuje Šedivý.

Pravděpodobnost, že by bývalého plukovníka ruské rozvědky Sergeje Skripala otrávil někdo jiný, například bývalí zaměstnanci ruských tajných služeb, je podle něj nízká. Rusku, které odpovědnost za atentát opakovaně odmítá, nevěří.

„Od Ruska slyšíme různé verze, že tyto látky nikdy nevyrábělo, nebo že je vyrábělo, ale zničilo, nebo že se výrobní postup dostal mimo území Ruska. Je to ale vyloučené, protože jejich vývoj a výroba byl jeden z nejutajovanějších programů tehdejšího Sovětského svazu,“ podotýká Šedivý.

Exemplární potrestání přeběhlíka

Motivem útoku je pak podle něj exemplární a viditelné, brutální potrestání přeběhlíka. „Pro příští možné zrádce, jak oni to vidí, by to měl být odstrašující moment,“ dodává s tím, že jde také o určité gesto, možnou výstrahu, vůči Západu.

„Rusko nám říká: 'Podívejte se, my jsem schopni všeho, jsem ochotni použít jakýchkoliv prostředků,'“ míní Šedivý.

Velká Británie v reakci na otravu Skripala vyhostí dvě desítky ruských diplomatů. Ukončí tak diplomatické kontakty na nejvyšší úrovni. Podle Šedivého by to ale nemusela být jediná reakce.

„Mohly by to být nějaké formy sankcí, ať už proti určitým osobám nebo týkající se některých odvětví, takzvané strukturní sankce. To by bylo asi nejpravděpodobnější, co můžeme očekávat,“ odhaduje český velvyslanec při NATO.

Česko podle Šedivého vyjádřilo jasnou podporu spojencům ve Velké Británii a ministr zahraničí Martin Stropnický z ANO vydal jednoznačné prohlášení, ve kterém čin odsoudil.

„Česká republika v žádném případě nezaostala. Naopak. Pan ministr Stropnický byl mezi prvními, kdo se k tomu takto vyjádřil,“ uzavírá Jiří Šedivý. 

Marie Bastlová, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme