Vraždící bratr vyslechl rozsudek

Smýt rodinnou hanbu krví vlastní sestry. To byl motiv vraždy 23leté Němky turecko-kurdského původu Hatun Sürücüové, která loni otřásla Německem. V případu takzvaný "vraždy ze cti" dnes berlínský Zemský soud za obrovského zájmu médií vynesl rozsudky. Dnes devatenáctiletý Ayhan Sürücü dostal za vraždu své sestry 9 let a tři měsíce ve věznici pro mladistvé. Oba jeho bratry soud osvobodil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německá policie | Foto: Jiří Hošek

V posledních deseti letech zemřelo v Německu násilnou smrtí 40 žen kvůli tomu, že podle názoru vlastní rodiny porušily tradiční normy a pravidla chování. Patnáctiletou Hatun vzali její rodiče ze studií na gymnáziu a donutili ji provdat se v Turecku za vzdáleného bratrance. Ten ji soustavně bil a tak se Hatun vzepřela nejen jemu, ale i vůli rodiny a těhotná se vrátila zpátky do Německa. Tam porodila syna Cana, začala se učit elektroinstalatérkou a odložila muslimský šátek.

Nejmladší z jejích bratrů Ayhan se ale nemohl smířit s tím, že Hatun dala přednost tzv. západnímu stylu života. Podle něho tak rodinu zostudila. 7. února loňského roku sestru třemi výstřely z bezprostřední blízkosti zabil. Státní zastupitelství bylo přesvědčené o tom, že se na činu podíleli i jeho další dva bratři. Mutlu a Alparslan Sürücüovi ale dnes nakonec od soudu odešli jako bezúhonní občané.

"Z pohledu soudu shromážděný důkazní materiál nepostačoval. Výpovědi přitěžující svědkyně nebyly přijaty jako dostatečné k prokázání trestného činu. Svědkyně vypovídala jen o obsahu rozhovorů, které mezi sebou bratři vedli," dodal mluvčí státního zastupitelství, které zváží odvolání k vyšší soudní instanci.

Proti bratrům Sürücüovým svědčila vrahova přítelkyně. Kvůli četným výhrůžkám musela být přitom v programu na ochranu svědků. Na některé klíčové informace si ovšem osmnáctiletá dívka vzpomněla až na poslední chvíli a to podle předsedajícího soudce působilo nepřesvědčivě. K odsouzení starších bratrů chyběl ještě jeden takto důležitý svědek, prohlásila po vynesení rozsudku mluvčí Zemského soudu.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme