Vraždy, dopravní nehody i manipulování dětí do drog. Ruští navrátilci z války zabili nejméně 107 lidí

Ruští navrátilci z bojů na Ukrajině mají v Rusku na svědomí životy nejméně 107 lidí. Zhruba další stovce způsobili újmu na zdraví, uvedl ruský investigativní portál Vjorstka. Vražd, napadení a dalších trestných činů vedoucích k úmrtí nebo zmrzačení lidí se podle jeho informací dopustilo 175 ruských vojáků, včetně 91 bývalých vězňů, které omilostnil ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko mění pravidla pro povolávání vojáků

Smrtelné nebezpečí často hrozí příbuzným bývalých vojáků, podotkl portál. Mnoho vražd mělo podle něj také souvislost s alkoholem (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V letech 2022 až 2023 zavraždili navrátilci z války 76 lidí. Dalším 18 lidem způsobili těžkou újmu na zdraví, která vedla k úmrtí. Při dopravních nehodách, které zavinili, zemřelo dalších 11 lidí.

Rusko zruší dvě věznice na Sibiři. Vyprázdnily se, protože trestanci odešli bojovat na Ukrajinu

Číst článek

Ve dvou případech pak bývalí vojáci zmanipulovali nezletilé k užívání drog, což vedlo ke smrti dvou dětí, vypočítal investigativní portál. Nejvíce vražd mezi navrátilci mají na svědomí bývalí vězni, kteří usmrtili 44 lidí.

Smrtelné nebezpečí často hrozí příbuzným bývalých vojáků, podotkl portál. Mnoho vražd mělo podle něj také souvislost s alkoholem. „Veteráni“ často napadali a vraždili své známé, s nimiž popíjeli.

Ruským vězňům naverbovaným do bojů podle dřívějších podmínek stačilo odsloužit na frontě šest měsíců, po nichž byli propouštěni na svobodu. Média upozorňovala, že se na svobodě mnohdy ocitli i lidé, kteří byli odsouzeni za brutální vraždy, což vyvolávalo pobouření u pozůstalých.

Nově jsou ale vězni často do bojů vysíláni až do konce takzvané speciální vojenské operace, což je ruské oficiální označení pro válku na Ukrajině, uvedla v lednu ve svém ruskojazyčném vydání stanice BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme