Vrazi afghánského viceprezidenta stále unikají

Afghánský prezident Hamíd Karzáí je velmi rozladěn z toho, jak pokračuje vyšetřování vraždy viceprezidenta hadžiho Abdula Kádira. Speciálně ustavená komise musela přiznat, že se zatím nepohnula z místa. Rozuzlení nepřinesly ani výslechy 12 Kádirových bodyguardů, kteří byli zatčeni krátce po vraždě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdul Kádir | Foto: ČTK/AP

Jak z Kábulu hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, prezident Karzáí se proto chce obrátit na zahraniční specialisty - hlavně na americkou FBI.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková o vyšetřování vraždy

Afghánská policie tvrdí, že Abdul Kádir měl velmi mnoho nepřátel a prověřit všechny verze potrvá ještě dlouho. Zatím se pouze zjistilo, že z 12 zadržených bodyguardů jich pět pochází z jihoafghánského města Kandahár, které bylo centrem Talibů. To ovšem nedokazuje, že byli do atentátu zapleteni.

Ani k drogové mafii nevedou žádné stopy, a tak se začíná stále hlasitěji mluvit o tom, že šlo o spiknutí uvnitř afghánské vlády, kde vedle sebe sedí jak bývalí spojenci, tak nepřátelé na život a na smrt.

Afghánské policejní kruhy se však domnívají, že v této komplikované situaci se nedokáží zorientovat ani špičky z FBI.

Kádir byl zastřelen 6. července přímo před svým úřadem v Kábulu. Dva útočníci na jeho automobil vypálili téměř 40 ran. Atentátníkům, kteří číhali ukryti v křoví, se pak podařilo uniknout v připraveném voze.

Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme