Írán žádá OSN o odsouzení vraždy jaderného fyzika. Prezident Rúhání ho označil za mučedníka
Írán vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila vraždu prominentního íránského jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha a aby podnikla kroky proti pachatelům. Íránský prezident Hasan Rúhání v sobotu z činu obvinil Spojené státy a Izrael a stejně jako duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí pohrozil odvetou.
Íránský vyslanec u OSN upozornil, že Teherán si vyhrazuje právo podniknout ‚veškerá nezbytná opatření‘. Generální tajemník OSN António Guterres podle svého mluvčího vyzval ke zdrženlivosti a zdůraznil potřebu vyhnout se krokům, které by vedly k eskalaci napětí v regionu, informovala agentura Reuters.
„Bezohledné ruce globální arogance, jejímž žoldákem je uzurpátorský sionistický režim, jsou potřísněny krví syna tohoto národa,“ uvedl Rúhání v prohlášení, které zveřejnil jeho úřad. Íránští politici výraz ‚globální arogance‘ používají pro Spojené státy a termín ‚uzurpátorský sionistický režim‘ pro Izrael.
Rúhání zavražděného označil za ‚mučedníka‘ a zdůraznil, že jeho smrt nezastaví úspěchy Teheránu. Izrael pak obvinil, že se v Íránu snaží vyvolat chaos. Alí Chameneí vybídl k potrestání těch, kteří vraždu zosnovali a provedli. Neuvedl ale, kdo by to měl být.
Trump se chystá snížit počet vojáků v Afghánistánu. ‚Je to v souladu s naší strategií,‘ říká šéf Pentagonu
Číst článek
O Fachrízádehovi hovořil jako o prominentním a význačném jaderném vědci. Íránský vyslanec u OSN uvedl, že existují ‚vážné známky‘ toho, že za vraždu je zodpovědný Izrael. „Írán si vyhrazuje právo podniknout veškerá nezbytná opatření k ochraně svých lidí a k zabezpečení svých zájmů,“ napsal podle Reuters v dopisu pro Guterrese a Radu bezpečnosti OSN.
Varoval rovněž před jakýmikoliv nezodpovědnými kroky ze strany Spojených států a Izraele vůči Íránu, a to ‚zejména během zbývajícího období současné administrativy USA‘. Izrael se zatím k obviněním nevyjádřil.
Židovský stát byl podezírán z vražd vědců před deseti lety, kdy panovalo napětí kolem íránského jaderného programu. Páteční čin nesl znaky pečlivě naplánovaného přepadení ve vojenském stylu, uvedla agentura AP. Fachrízádeh podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pátečním útoku nedaleko Teheránu.
Západní zdroje Fachrízádeha označují za šéfa íránského programu jaderných zbraní. Útok na auto s vědcem a jeho ochrankou se odehrál ve městě Ábsard východně od Teheránu. Svědci nejprve slyšeli výbuch a pak střelbu. Kromě Fachrízádeha byli zraněni i jeho strážci.
Poslední Trumpův záchvěv v úřadu? Urychlené stažení vojáků vyvolává obavy o osud Afghánistánu
Číst článek
Smrt Fachrízádeha by mohla vyvolat konfrontaci mezi Íránem a jeho protivníky v posledních týdnech vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, napsala agentura Reuters. Zároveň může zkomplikovat jakékoli úsilí nově zvoleného prezidenta Joea Bidena o zmírňování amerických sankcí proti Íránu, které zahájil už Barack Obama.
„To nebyl útok jen na profesora, ale na diplomatické úsilí, které měly obě země vyvinout poté, co se Joe Biden ujme úřadu,“ uvedl na twitteru politolog íránského původu Mohsen Milani z univerzity v Tampě na Floridě.
„Podobně to podle agentury DPA vidí prominentní íránská novinářka Sahra Asghariová: "Útok byl cenou, kterou Írán musel zaplatit za Trumpovu volební porážku.“