Moskva vzkázala Praze, kolik lidí zůstane na velvyslanectvích. Pobaltské země opustí čtyři Rusové

Na ambasádách Ruska a Česka zůstane ke konci května po sedmi diplomatech, 25 technických pracovnících a 19 místních zaměstnancích, řekla ruská diplomacie. Česko pak kvůli kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v pátek podpořily Litva, Lotyšsko a Estonsko. Země rozhodly o vyhoštění celkem čtyř ruských diplomatů. Podle agentury Reuters o tom informoval litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis a jeho lotyšský kolega Edgars Rinkévičs.

Aktualizováno Praha/Moskva (Aktualizováno: 14:10 23. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká ambasáda v Moskvě | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

České velvyslanectví v Moskvě má do konce května snížit počet ruských zaměstnanců o 91. Zůstat mu jich má jen 19, tedy stejně, kolik jich má ruská ambasáda v Praze. 

Pod českou ambasádu v Moskvě spadá mimo jiné Český dům, České centrum, CzechTrade.

Šéf ruské civilní rozvědky: Obvinění z výbuchu ve Vrběticích je lež určená pro lidi s nízkou inteligencí

Číst článek

Ruské ministerstvo zahraničí tak upřesnilo svoje čtvrteční odvetné opatření, ve kterém požadovalo po Česku snížit počet Rusů, kteří pro něj pracují na moskevském diplomatickém zastoupení.

„Nezodpovědné a provokativní chování českých úřadů bolestivě zasáhlo jejich diplomatickou službu,“ citovala agentura TASS vyjádření ruské diplomacie.

Litva, Lotyšsko a Estonsko v solidaritě s Českem nařídily celkem čtyřem ruským diplomatům, aby opustili jejich území.

„Na znak solidarity s našimi českými spojenci a kvůli narušení Vídeňské konvence se Lotyšsko rozhodlo vyhostit ruského diplomata,“ stojí v prohlášení, které vydal lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs.

Česko zastropuje počet lidí na ruském velvyslanectví podle současného stavu na naší ambasádě v Moskvě

Číst článek

„Lotyšsko nebude trpět podvratnou činnost na svém území ani na území svých partnerů a spojenců.“

Česku se ve čtvrtek dostalo podpory také od Slovenska. To rozhodlo o vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví, na odjezd ze země dostali týden.

Od soboty trvá diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou kvůli důvodným podezřením české strany, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě.

Ivana Milenkovičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme