Vrchní velitel sil NATO v Evropě sondoval situaci v Makedonii

Cílem několikahodinové návštěvy amerického generála Josepha Ralstona bylo vyhodnotit situaci v oblasti, kde stále hrozí občanská válka. O výsledcích své bleskové mise a také o poznatcích, které zatím nashromáždily předsunuté jednotky aliance, bude v Bruselu informovat Radu NATO. Ta by měla v úterý rozhodovat, jestli dá zelenou zahájení makedonské mise a jestli do Makedonie pošle zbylé tři tisíce vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak přímo z Makedonie uvádí náš spolupracovník, zpravodaj České televize Michal Kubal, aliance v uplynulých dnech opakovaně varovala znepřátelené strany v zemi, že při nedodržování příměří zahájení operace Hlavní sklizeň odloží. Poslední boje v okolí Tetova, při kterých bojující strany nasadily dokonce i minomety, ale představitelé NATO dnes ve Skopje komentovat nechtěli.

120 vojáků české roty v Makedonii zatím stále čeká na rozkaz k zahájení činnosti. I když je kompletní jednotka v zemi už od soboty, většina vojáků ještě neopustila brány amerického tábora na letišti u Skopje. Velitelé mise museli totiž kvůli majetkovým nesrovnalostem změnit plány na umístění hlavního štábu. Právě jeho ochranu měli Češi zajišťovat. Postupem času ale chrudimským výsadkářům přibývají další povinnosti. Kromě ostrahy velitelství mají zajišťovat i ochranu radiových stanic v makedonských horách. Mají také vytvořit speciální výsadkové komando, které bude mít k dispozici vrtulník, a má být schopné kdykoli zasáhnout kdekoli na území Makedonie. První výcvik má četa určená k tomuto úkolu absolvovat už zítra.

Marika Táborská, Michal Kubal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme