Vrcholí bratislavské přípravy na summit Bush - Putin

Poslední zastávkou amerického prezidenta George Bushe na jeho evropském turné bude Slovensko. Ve čtvrtek má na bratislavském hradě jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Bratislava kvůli jejich schůzce zavedla mimořádně přísná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava se chystá na summit | Foto: Samuel Kubáni

Ačkoli šéf Úřadu na ochranu ústavních činitelů tvrdil, že Bratislava nebude uzavřeným městem, opatření tomu příliš nenasvědčují. Na pět hodin bude nad městem uzavřený vzdušný prostor a na dvě hodiny i bratislavské letiště.

Trasa kolony po městě nebude zveřejněna a policie zajistila 26letého recidivistu, který oběma prezidentům hrozil bombovým útokem. Zvýšená bezpečnostní opatření nad rámec mezinárodních zásad přijaly i obě slovenské jaderné elektrárny. Podle nejnovějších informací má být schůzka amerického a ruského prezidenta kratší, než se původně předpokládalo. Namísto 4 budou spolu Bush a Putin hovořit 2,5 hodiny..

Americký prezident George Bush v rozhovoru pro Slovenský rozhlas prozradil, proč si pro setkání se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem zvolil právě Bratislavu: "Pokouším se vzpomenout, kdy mi tato myšlenka přišla na mysl. Myslím, že je to zásluha vašeho premiéra, který mi v Oválné pracovně řekl: Musíte navštívit naši zemi. Já jsem nad tím uvažoval. Myslím, že jsem řekl Condoleezze Riceové, když byla mou poradkyní pro otázky národní bezpečnosti, že je to dobrý nápad.Vždy jsem si myslel, že je velmi důležité, aby svět věděl více o zemích jako je Slovenská republika. Takže se na návštěvu Slovenska těším. Bude to jeden ze zlatých hřebů mé cesty. To určitě bude," řekl americký prezident Slovenskému rozhlasu.

Milan Kopp, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme