Vrcholí druhá soutěž o zastavění Ground Zero

Jako možní nástupci Dvojčat, které zničily teroristické útoky v září 2001, se rýsují návrhy dvou architektonických dílen - THINK a berlínského studia Daniela Liebeskinda. Podle newyorského tisku se k nim přiklání vedení Společnosti pro rozvoj dolního Manhattanu, do jejíž soutěže se přihlásilo sedm firem. V pondělí budou oficiálně vybrány dva vítězné návrhy, poté dostanou architekti čas na úpravu návrhů a do několika týdnů padne definitivní rozhodnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manhattan | Foto: Milan Kopp

Nynější soutěž je druhým pokusem o zastavění několika hektarů prázdného místa v dolní, nejlukrativnější části Manhattanu, které zabíralo 110patrové Světové obchodní středisko. Po odklizení trosek tam zeje jáma několik desítek metrů hluboká se zbytky obvodových zdí, které chce jeden z návrhů - dílo Daniela Liebeskinda - zachovat a využít jako architektonický i symbolický prvek.

Také druhá skupina architektů sdružená ve skupině THINK pod vedením newyorských architektů Rafaela Vinolyho a Freda Schwartze hodlá postavit dvě stavby s mřížovou strukturou nad obvodem, který ohraničoval někdejší Dvojčata. Jisté naděje se dávají i týmu anglického architekta Normana Fostera, jehož prosklené mrakodrapy se zkosenými stěnami se z dálky nejvíce podobají někdejším Dvojčatům.

Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme