Vřelost vztahu Evropanů k Americe klesá

Sympatie Evropanů k Americe se zmenšují, vztah Američanů k Evropě se naopak lepší. Takové jsou výsledky průzkumu německé Marshallovy nadace pro transatlantické vztahy se sídlem v Bruselu a italského institutu Compagnia di San Paolo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům na jaře | Foto: Miroslav Konvalina

Evropané jsou vůči Spojeným státům vlažní, takový je jeden z výsledků průzkumu, kterého se zúčastnilo třináct tisíc lidí v dvanácti evropských zemích a ve Spojených státech.

Evropané i Američané považují za jednu z největších současných hrozeb Írán. Většina Američanů a téměř polovina Evropanů by navíc podpořila použití vojenské síly proti Íránu, pokud se nepodaří mírovými prostředky zabránit Teheránu vyvinout jadernou zbraň. Za hlavní hrozbu pro svět v příštím desetiletí pak shodně označují terorismus.

Když ovšem měli evropští respondenti označit vřelost svého vztahu k Americe na pomyslném 100 dílkovém teploměru, dosáhli v průměru 51 stupňů, přičemž v roce 2001 to bylo 64. Naopak vztah Američanů vůči starému kontinentu se zlepšil z 53 na 60 stupňů.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme