V USA začali vyrábět vrtulníky Viper pro českou armádu. Starší modely darují za pomoc Ukrajině

Ve Spojených státech byl vyroben první bitevní vrtulník Viper AH–1Z pro českou armádu. Minulý týden začal proces jeho předávání. Od výrobce ho nejprve musí převzít americká vláda, od ní následně česká armáda. První stroje by do Česka měly dorazit nejpozději v květnu. Ministerstvo obrany to v pondělí uvedlo na svém webu www.army.cz. Česká republika z USA kupuje vrtulníky systému H1.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojový vrtulník AH-1Z Viper

Ve Spojených státech byl vyroben první bitevní vrtulník Viper AH–1Z pro českou armádu (ilustrační foto) | Foto: U.S. Marine Corps | Zdroj: Profimedia

Celkem pořizuje osm víceúčelových strojů UH–1Y Venom a čtyři bitevníky AH–1Z Viper. Dalších starších šest viperů a dva venomy dostane česká armáda ze Spojených států darem za pomoc Ukrajině. Ve výzbroji nahradí ruské Mi–24V/35.

Ruský ministr obrany chce vyznamenat piloty, kteří zničili americký bezpilotní letoun

Číst článek

Zahájení předávání prvního vyrobeného stroje se v továrně Bell Textron v texaském Amarillu zúčastnili první náměstek ministryně obrany František Šulc a velitel Vzdušných sil Armády České republiky Petr Čepelka.

„Jsem velice rád, že jsem se mohl sem do Amarilla téměř přesně po roce vrátit a prohlédnout si první vyrobený vrtulník AH–1Z, který zanedlouho dostane Armáda ČR. Je to důležitý krok při modernizaci armády,“ uvedl Šulc.

Podle Čepelky přinášejí americké stroje zcela nové schopnosti a způsoby nasazení a představují ucelený systém, který posune české vrtulníkové letectvo do 21. století.

Také řízené střely

„Armáda ČR dostane dva výkonově podobné vrtulníky, které dokážou společně držet krok. Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu, venomy samostatně nebo ve spolupráci zabezpečují manévrování, logistiku a blízkou palebnou podporu,“ uvedl.

Vládní letka se rozšíří o menší tryskáče, plánuje armáda. Ministři teď využívají i nákladní letouny

Číst článek

Kromě digitálního kokpitu s rozměrnými LCD panely, automatického letového kontrolního systému s integrovanou satelitní a inerciální navigací označil za další výhodu shodu v konstrukční i letové oblasti.

„Piloti jsou schopni přecházet mezi jednotlivými typy. To mimo jiné umožňuje i výměnu dílů mezi venomy a vipery, což představuje jednodušší logistiku,“ dodal.

S novými vrtulníky dostane česká armáda také řízené rakety proti pozemním cílům Hellfire a střely Sidewinder pro vzdušné cíle.

Kromě 12 nových vrtulníků armáda získá i osm starších, ale provozuschopných strojů. Spojené státy je Česku předají za jeho pomoc Ukrajině. Tyto vrtulníky čeká modernizace. Česko ji zaplatí z peněz, které od USA dostane jako kompenzaci za techniku poskytnutou Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme