Vše se mu nepovedlo. Ale pozitiva převažují, hodnotí ministryně Sarkozyho vládu

Průzkumy ve Francii ukazují, že větší šanci na vítězství v prezidentských volbách má socialista François Hollande. Výrazně to nezměnila ani předvolební debata obou kandidátů, která se točila hlavně kolem ekonomiky. Podle ministryně pro rozpočet a veřejné finance a mluvčí vlády Valérie Pécressové ale není bilance vlády prezidenta Sarkozyho tak tragická, jak se ji snaží prezentovat socialisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy se zdraví se svými příznivci

Nicolas Sarkozy se zdraví se svými příznivci | Zdroj: Reuters

Valérie Pécressová stojí jako ministryně pro rozpočet v čele ekonomického týmu prezidenta Sarkozyho, jako mluvčí vlády také jeho bilanci prezentuje, a přestože kandidát socialistů François Hollande tvrdí, že na tuto bilanci nemůže být Sarkozy pyšný, podle Pécressové to není tak docela pravda a pro Francii není velkou tragédií ani ztráta prestižního hodnocení třetího A ze strany ratingových agentur.

Přehrát

00:00 / 00:00

S francouzskou ministryní Valérií Pécressovou mluvil spolupracovník ČRo v Paříži Jan Šmíd

„Je určitým paradoxem, že ekonomický vývoj a zprávy z různých oblastí naší ekonomiky jsou lepší než v době, kdy jsme ztratili třetí A v ratingovém hodnocení. Máme nižší deficit, než se předpokládalo, vyšší ekonomický růst a předpoklady k tomu, že se situace stabilizuje,“ tvrdí Pécressová, která připouští negativní dopad na celkovou image Francie.

„Francouzi tu ztrátu těžce nesli, ale investoři neztratili důvěru v naši zemi. V pozadí je zásadní otázka, jak můžeme z krize vyjít posíleni. Sázíme na Evropu, základ vidíme ve snížení rozpočtového deficitu, to považujeme za zásadní a Sarkozy má v tomto směru jasný plán. Pokud budeme mít vysoký deficit, ekonomiku to bude zpomalovat,“ říká Pécressová.

Nepopulární opatření Sarkozyho

Sarkozy a jeho tým nechce podle ní tento plán ředit různými prorůstovými prvky, jak navrhuje Hollande. „Chceme ho výrazně snížit a postupně dostat na nulu. Navíc reformy přinášejí další naději třeba v oblasti školství či rekvalifikace. Francouzi si musí uvědomit, jakým problémům čelíme. I vysoká nezaměstnanost je důsledkem toho, že se ekonomika zpomaluje, proto je ještě více třeba akcentovat nutnost reforem. Máme v tomto směru pětiletý plán,“ tvrdí Pécressová.

V souvislosti s dalším vývojem v Evropě považuje francouzská ministryně hospodářství za chybu uzavírat ekonomiku, naopak je třeba řešit krizi v rámci celé unie a prezident Nicolas Sarkozy jednoznačně v tomto směru deklaroval svůj postoj.

Nicolas Sarkozy se zdraví se svými příznivci | Foto: Reuters

„Pro nás je zásadní otázkou necouvnout z našich závazků v době krize, tedy žádné otevírání už projednaných dohod včetně fiskálního paktu, žádné nové daně, žádné zvyšování výdajů,“ upřesňuje Pécressová, která stála po boku prezidenta Sarkozyho od samého začátku. Vedla dvě ministerstva a nakonec byla pověřena i funkcí mluvčí vlády.

Podle ní mohl Sarkozy udělat několik chyb, ale pozitiva z jeho funkčního období převažují. „Samozřejmě že ne všechno se mu povedlo, jinak by byl vysoko v průzkumech, ale všechna nezbytná opatření, která byl nucen přijmout, všechny reformy slouží k oživení a nastartování ekonomiky. Žijeme v době krize, proto nemůžeme vodit Francouze za nos a slibovat jim nesplnitelné. Pokud děláte nepopulární opatření, vaši popularitu to nikdy nezvýší,“ dodává Valérie Pécressová.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme