Vše se točilo kolem melounů. Teď mají ve vesnici protiraketový systém a dostali se na filmová plátna

Americký protiraketový systém rozmístěný v Jižní Koreji mění nejen rovnováhu sil v regionu, ale také život lidí žijících v jeho blízkosti. Kdysi neznámá víska se totiž doslova přes noc stala jednou z nejznámějších obcí na poloostrově. Místní lidé z toho ale vůbec žádnou radost nemají a jejich příběh se dokonce dostal na filmová plátna.

Soseong-ri (Jižní Korea) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypuštění střely z kompletu systému THAAD. (Ilustrační snímek) | Foto: Ralph Scott / U.S. Army | Zdroj: Reuters

Američané instalovali nový protiraketový systém zhruba ve středu Jižní Koreje, v kopcích nad malou farmářskou vesničkou Soseong-ri. Jak známo, vláda v Soulu vloni souhlasila s rozmístěním systému THAAD, což je protiletadlový raketový komplet sloužící především k obraně proti balistickým raketám krátkého a středního doletu, dokáže ale také zasahovat cíle letící v kosmickém prostoru.

Nový jihokorejský prezident Mun Če-in se ale stavěl proti rozšíření baterie o další odpalovací zařízení, proti ale byli hlavně sami vesničané, kteří dlouhé měsíce organizovali protesty, snažili se blokovat jedinou příjezdovou komunikaci k základně vybudované v prostorách bývalého golfového hřiště, takže nakonec musela armáda k přepravě potřebných zařízení či pohonných hmot použít vrtulníky.

Přítomnost protiraketového systému zcela rozvrátila život ve vesnici. Představte si obec, kde žije pouhých 80 lidí a většině je 60 až 80 let a kde se vše točí jen kolem pěstování melounů. A najednou se z ní stane centrum zájmu médií, aktivistů, vojáků a policistů.

Jižní Koreu už chrání protiraketový systém. Není jasné, kdo za něj zaplatí

Číst článek

Pochopitelně se ale dostala také do hledáčku ozbrojených sil Severní Koreje a Číny, která rozmístění protiraketové obrany a hlavně radaru označuje za přímé ohrožení národní bezpečnosti. Obyvatelé vesnice navíc museli čelit i slovním útokům ze strany mnoha Jihokorejců, kteří je vinili z toho, že de facto podporují severokorejský totalitní režim.

O jejich odporu vznikl i dokumentární film, který se právě promítá v Jižní Koreji. Snímek se jmenuje podle názvu vesnice Soseong-ri a mohli ho shlédnout návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Pusanu. Hlavními hrdinkami jsou 80leté ženy, které se najednou téměř ze dne na den probudily v blízkosti nejvyspělejších zbraňových systémů na světě.

Jejich příběh ovšem není jen o tom, že nemohou spát kvůli hučícím generátorům a silnému provozu, ale také o tom, že jako malé zažily hrůzy Korejské války a bojí se, že by se něco podobného mohlo opakovat.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme