Vše se točilo kolem melounů. Teď mají ve vesnici protiraketový systém a dostali se na filmová plátna

Americký protiraketový systém rozmístěný v Jižní Koreji mění nejen rovnováhu sil v regionu, ale také život lidí žijících v jeho blízkosti. Kdysi neznámá víska se totiž doslova přes noc stala jednou z nejznámějších obcí na poloostrově. Místní lidé z toho ale vůbec žádnou radost nemají a jejich příběh se dokonce dostal na filmová plátna.

Tento článek je více než rok starý.

Soseong-ri (Jižní Korea) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypuštění střely z kompletu systému THAAD. (Ilustrační snímek)

Vypuštění střely z kompletu systému THAAD. (Ilustrační snímek) | Foto: Ralph Scott / U.S. Army | Zdroj: Reuters

Američané instalovali nový protiraketový systém zhruba ve středu Jižní Koreje, v kopcích nad malou farmářskou vesničkou Soseong-ri. Jak známo, vláda v Soulu vloni souhlasila s rozmístěním systému THAAD, což je protiletadlový raketový komplet sloužící především k obraně proti balistickým raketám krátkého a středního doletu, dokáže ale také zasahovat cíle letící v kosmickém prostoru.

Nový jihokorejský prezident Mun Če-in se ale stavěl proti rozšíření baterie o další odpalovací zařízení, proti ale byli hlavně sami vesničané, kteří dlouhé měsíce organizovali protesty, snažili se blokovat jedinou příjezdovou komunikaci k základně vybudované v prostorách bývalého golfového hřiště, takže nakonec musela armáda k přepravě potřebných zařízení či pohonných hmot použít vrtulníky.

Přítomnost protiraketového systému zcela rozvrátila život ve vesnici. Představte si obec, kde žije pouhých 80 lidí a většině je 60 až 80 let a kde se vše točí jen kolem pěstování melounů. A najednou se z ní stane centrum zájmu médií, aktivistů, vojáků a policistů.

Jižní Koreu už chrání protiraketový systém. Není jasné, kdo za něj zaplatí

Číst článek

Pochopitelně se ale dostala také do hledáčku ozbrojených sil Severní Koreje a Číny, která rozmístění protiraketové obrany a hlavně radaru označuje za přímé ohrožení národní bezpečnosti. Obyvatelé vesnice navíc museli čelit i slovním útokům ze strany mnoha Jihokorejců, kteří je vinili z toho, že de facto podporují severokorejský totalitní režim.

O jejich odporu vznikl i dokumentární film, který se právě promítá v Jižní Koreji. Snímek se jmenuje podle názvu vesnice Soseong-ri a mohli ho shlédnout návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Pusanu. Hlavními hrdinkami jsou 80leté ženy, které se najednou téměř ze dne na den probudily v blízkosti nejvyspělejších zbraňových systémů na světě.

Jejich příběh ovšem není jen o tom, že nemohou spát kvůli hučícím generátorům a silnému provozu, ale také o tom, že jako malé zažily hrůzy Korejské války a bojí se, že by se něco podobného mohlo opakovat.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme