Všechny děti zabité na škole v Newtownu chodily do první třídy, bylo jim 6 nebo 7 let

Americká policie pokračuje ve vyšetřování střelby v základní škole v Newtownu. Zveřejnila již jména obětí a další okolnosti celého případu. Obyvatelé města se s tragédií vyrovnávají velmi těžce. Rodiny obětí dnes navštíví prezident Barack Obama. Bílý dům dal najevo, že prezident nechce žádné veřejné vystoupení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newtown oplakává oběti masakru | Foto: Reuters

Všechny zabité děti ze základní školy v americkém Newtownu chodily do první třídy. Byly ve věku od 6 do 7 let a střelec je všechny zasáhl opakovaně, většinou z bezprostřední blízkosti. Vyplývá to z vyjádření patologa, který těla obětí ohledával.

Bylo mezi nimi 12 dívek a 8 chlapců. Policie už identifikovala všechny oběti a zveřejnila jejich seznam. Všech sedm dospělých, které dvacetiletý útočník Adam Lanza zabil, byly ženy. Je mezi nimi i ředitelka školy, školní psycholožka a také matka střelce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vyšetřování střelby v Newtownu přináší zahraniční zpravodaj Vít Pohanka

Vyšetřování patologů vede doktor Wane Carver, který sdělil novinářům detaily o případu. „Všechny rány, které jsem viděl, byly od poloautomatické pušky a všechny oběti byly zasažené více než jednou," uvedl.

Sám dělal sedm pitev a našel od tří do jedenácti kulek, které byly vypálené z bezprostřední blízkosti. Detaily dalších případů ale nezná.

Pachatel střílel skoro výhradně z pušky typu Bushmaster. Kromě toho měl u sebe dvě postole. Všechny zbraně se u něho našly, když k němu policisté přišli poté, co spáchal sebevraždu.

Policie v americkém Newtownu: Vyšetřování střelby potrvá několik týdnů

Číst článek

Policie také oznámila, že zjistila důkazy nebo indicie o tom, co vedlo pachatele k jeho činu. Nechce je ale zveřejňovat s tím, že si chce nejdříve udělat kompletní obraz a teprve s ním potom předstoupí před veřejnost. Vyšetřování bude trvat několik týdnů.

Město Newton se zahalilo do smutku. Později večer proběhnou bohoslužby, mše a vigilie. Město čeká nesmírná řada smutných pohřbů.

„Všechny rodiny se teď tak nějak choulí k sobě, snaží se přečkat ten šok,“ popisoval cítění obyvatel města Newtown pro Český rozhlas místní psycholog Steve Wrubel.

Dodal, že doufá, že rodiny obětí nechají všichni na pokoji. Zájem médií je podle něj pochopitelný ale v tuhle chvíli nežádoucí. Zřejmě i proto se dnes setká prezident Obama s pozůstalými tragédie soukromě, bez přístupu novinářů. Neplánuje žádné veřejné vystoupení.

Vít Pohanka, bre, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme