Všichni by se měli zachovat jako Švédové a otevřít uprchlíkům dveře, říká starostka města Södertälje

Stotisícovému městu Södertälje na jihozápadě od Stockholmu se někdy říká švédský Bagdád. Ještě nedávno tam žila pětina všech iráckých uprchlíků v Evropě. Město je, podobně jako celé Švédsko, atraktivním cílem také pro syrské uprchlíky. Někteří obyvatelé města tvrdí, že už další běžence za sousedy nechtějí. Podle místní starostky ale zůstanou dveře pro migranty otevřené. Klíč k úspěšné integraci hledá ve školních lavicích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací centrum pro uprchlíky v Märstě

Přijímací centrum pro uprchlíky v Märstě | Foto: Daniela Vrbová

„Bavíme se o lidech, kteří prchají před válkou. Myslím, že by se všichni měli zachovat jako Švédové a otevřít uprchlíkům dveře,“ říká starostka Boel Godnerová zvolená za sociální demokraty.

Přiznává ale, že některé skupiny lidí ve městě žijí spíš uzavřeně a kvůli tomu je pro ně těžší získat práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Všichni by se měli zachovat jako Švédové a otevřít uprchlíkům dveře, říká starostka města Södertälje. Natáčela Daniela Vrbová

Klíčem k úspěchu jsou podle ní hlavně mladí migranti. Město Södertälje proto investuje do školství. Pozvalo nejlepší učitele ze Švédska a ve většině tříd učí dva kantoři.

„Čím jste starší, tím je těžší ve škole zapadnout. Ve většině škol jsme zavedli systém dvou učitelů - nejen kvůli uprchlíkům, ale i ostatním dětem, které nestíhají. Jeden učí a druhý obchází děti, které potřebují pomoct. Moc se nám to osvědčilo,“ vysvětluje Godnerová.

Školu nezajímá, odkud dítě pochází. Každé má tak šanci prosadit se jen podle vlastních schopností.

Ve městě Södertälje, rodišti slavného tenisty Björna Borga, má 40 procent obyvatelstva jiný původ než švédský. Dvě mladé matky s kočárky se sem přistěhovali před 26 lety ze severního Švédska. Přestože jejich rodiče pocházejí ze Sýrie, ony už se považují za Švédky.

Vloni podalo ve Švédsku žádost o azyl 81 tisíc lidí, což je 70krát víc než v Česku. Severská země má přitom 9,7 milionů obyvatel. Některé evropské státy ale vyčítají Švédsku nezodpovědné přijímání takového množství lidí.

Příliv dalších uprchlíků do města považují za problém. Vadí jim prý nejvíce to, že nově příchozí z Blízkého východu neváží švédské pomoci. Chovají se navíc podle nich, jako by byli doma. Švédsko potřebuje posílit zákony a nebýt tak vlídné, uzavírají shodně mladé ženy.

Zahraniční média nazývají Södertälje švédským Aleppem nebo švédským Bagdádem. Lze ale najít také reportáže o zločineckých skupinách a kriminalitě ve městě.

„Když trestný čin spáchá imigrant, je jednoduché obvinit celou skupinu i s migrační politikou. Kdyby tomu tak bylo, kriminalita by stoupla všude tam, kam přicházejí uprchlíci. A to není pravda. Měli jsme tu období, kdy tu řádily organizované zločinecké gangy. Teď sedí ve vězení a ve městě je klid. Žije se tu vážně hezky,“ dodává starostka Boel Godnerová.

Daniela Vrbová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme