Všichni skončí ve vězení, prohlásil Maduro o soudcích jmenovaných opozicí. Prvního už zatkli

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil všem soudcům, které jmenoval v pátek opozicí ovládaný parlament, že skončí ve vězení. Prohlásil to v neděli v televizi den poté, co byl první ze 33 nových členů nejvyššího soudu zatčen tajnou službou. Profesor práva Ángel Zerpa je stále ve vězení a rodina ani advokáti k němu podle venezuelského opozičního deníku El Nacional nemají přístup.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro při setkání s novináři v Panamě | Zdroj: Reuters

"Všichni skončí ve vězení, jeden po druhém. Všem zmrazíme majetky a účty a nikdo je nebude hájit," pohrozil Maduro ve svém pravidelném týdenním pořadu v televizi. Páteční jmenování 33 členů nejvyššího soudu parlamentem označil Maduro za neplatné.

Venezuelský prezident nechce odvolat volby do ústavodárného shromáždění, kritiku odmítá

Číst článek

Parlament, v němž má od loňského ledna většinu opozice, naopak považuje za neplatné jmenování dosavadních členů nejvyššího soudu. Ty jmenoval odstupující parlament o Vánocích roku 2015 na mimořádném zasedání poté, co už bylo jasné, že v novém parlamentu ztratí vládní socialisté většinu.

Právě tito soudci, naklonění prezidentovi Madurovi, už přes rok a půl blokují práci současných poslanců tím, že ruší, respektive neuznávají jimi přijaté zákony. To je jednou z příčin současných protivládních protestů, které vypukly v dubnu a dosud si vyžádaly přes sto obětí.

Olej do ohně

V sobotu zatkli agenti tajné služby Sebin jednoho z nově jmenovaných soudců, univerzitního profesora práva Ángela Zerpu. Podle jeho rodiny nebyl dosud jim ani jeho advokátům umožněn kontakt se zatčeným, nebylo jim ani sděleno žádné obvinění.

Venezuelský prezident v neděli rovněž obvinil opozici z toho, že se snaží v zemi vytvořit paralelní stát. "Nyní dělají obrovskou chybu, že se snaží vytvořit paralelní stát, což je špatné a hloupé, jsou za tím političtí adolescenti," uvedl Maduro ke jmenování opozičních soudců.

„Nyní dělají obrovskou chybu, že se snaží vytvořit paralelní stát, což je špatné a hloupé, jsou za tím političtí adolescenti.“

Nicolás Maduro

Podle analytiků přitom právě Maduro prohlubuje politickou krizi a přilévá olej do ohně protestům v ulicích, když se snaží vytvořit nový orgán, takzvané Ústavodárné shromáždění. Očekává se totiž, že tento orgán vyhlásí rozpuštění současného parlamentu a vytvoří novou ústavu, která pomůže Madurovi udržet se u moci. Příští rok by se měly konat prezidentské volby.

Opozice volby do Ústavodárného shromáždění bojkotuje, protože je považuje za nedemokratické. Mají se totiž konat podle pravidel stanovených prezidentským dekretem a Madurovi nakloněnou národní volební komisí. Vznik Ústavodárného shromáždění sice umožňuje ústava, neříká ale, jak má tento orgán vzniknout. V minulosti se před volbami do takové instituce uskutečnilo referendum.

I v pondělí se mají konat ve Venezuele protesty proti vládě, kterou opozice kromě autoritářského způsobu vlády viní i z hluboké ekonomické krize. Na středu vyhlásila opozice další generální stávku, která má trvat 48 hodin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme