Všichni soudci jsou podjatí, namítá Lexa

Uvalení vazby na bývalého ředitele slovenské tajné služby Ivana Lexu se komplikuje. Interpolem hledaný Lexa, který byl včera eskortován z Jihoafrické republiky, podal námitku z podjatosti na všechny soudce krajského soudu. Bratislavská soudkyně by ale přesto měla do sobotního odpoledne rozhodnout zda Lexu do vazby pošle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Lexa | Foto: ČTK

Podle obhájce Hlbočana se Lexa výslechu nevyhýbal, ale všechna vznesená obvinění odmítl jedinou větou. Soudkyně krajského soudu ho vyslýchala od časného rána. Kromě tvrzení, že je nevinnen, vznesl Lexa námitku vůči svému zadržení, protože prý parlament nedal k takovému kroku souhlas. Hlbočan tvrdil, že sněmovna souhlasila v úplně jiné skutkové podstatě.

Lexa také žádal, aby byl předveden před soudce, který vydal mezinárodní zatykač. Stížnost vznesl i na předsedu krajského soudu, údajně proto, že už před deportací z Jihoafrické republiky médiím tvrdil, že na něj bude uvalena vazba. V tomto případě by měl o dalším postupu rozhodnout Nejvyšší soud. Lexovi obhájci také tvrdí, že pokud s námitkami neuspějí u slovenské justice, obrátí se na mezinárodní soud ve Štrasburku.

Soudkyně vydala příkaz k zatčení Lexy v souvislosti s jeho obviněním ze zneužití pravomoci veřejného činitele a podvodu. Lexa je stíhán za několik trestných činů, vyšetřování například prokázalo, že tajná služba se snažila nezákonnými prostředky odstranit z funkce bývalého prezidenta, který se odmítal podřídit Vladimíru Mečiarovi. Za Lexova vedení údajně vypracovalo speciální oddělení tajných služeb plán, jak zamezit rozšíření Evropské unie a NATO o okolní země včetně České republiky. Lexa byl dále obviněn v souvislosti s krádeží vzácné malby z rezidence banskobystrického biskupa.

Vladimír Mečiar Ivana Lexu amnestoval, když zastupoval hlavu státu. Po volbách mu dokonce přenechal poslanecký mandát. Bývalý šéf tajné služby strávil po nástupu nového kabinetu několik měsíců ve vazbě. Před více než dvěma lety však ze Slovenska uprchl a schovával se na neznámém místě. I během nepřítomnosti fungoval v Parlamentu jako poslanec Hnutí za demokratické Slovensko.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme