Všichni Trumpovi blízcí. Novému prezidentovi bude v Bílém domě radit vlastní zeť

Ve Spojených státech se znovu rozproudila debata o možném střetu zájmů nastupujícího prezidenta a protěžování příbuzných. Donald Trump oznámil, že jedním z hlavních poradců v Bílém domě bude jeho zeť Jared Kushner.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jared Kushner a jeho žena Ivanka Trumpová

Jared Kushner a jeho žena Ivanka Trumpová | Zdroj: Reuters

Pětatřicetiletý Jared Kushner bude mít v Bílém domě podle Trumpova týmu důležitou poradní roli. Věnovat se bude domácím i zahraničním otázkám, včetně obchodních dohod a politiky na Blízkém východě a vůči Izraeli.

Manžel Ivanky Trumpové, která prý v nové vládě alespoň prozatím nebude mít žádnou roli, je podle amerických médií svému tchánovi blíž, než kdokoli jiný. Už během kampaně patřil k nejvlivnějším hlasům a byl zodpovědný za strategická rozhodnutí. Kushner tvrdí, že nebude pobírat plat a odstoupí z vedení rodinného podniku.

Trumpova budoucí mluvčí má problémy s plagiátorstvím. Týmu zvoleného prezidenta to nevadí

Číst článek

Kritikové upozorňují na jeho podnikatelské aktivity v realitách i médiích, kvůli nimž by se mohl dostat do konfliktu zájmů. Představitelé současné administrativy odmítli zprávy komentovat. Mluvčí prezidenta Obamy Josh Earnest ale poukázal na to, že současná administrativa dodržovala přísná etická pravidla.

Členové Kongresu z Demokratické strany ale už vyzvali ministerstvo spravedlnosti, aby okamžitě prověřilo, jestli jeho jmenování není v rozporu se zákony proti protežování příbuzných. Trumpův tým ale tvrdí, že na pozice v Bílém domě se pravidla nevztahují.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme