Vstřícná reakce na vyhoštění ruských diplomatů? Pragmatik Putin testuje nové vládce Ameriky

Spojené státy reagovaly na ruské ovlivňování amerických voleb vyhoštěním 35 ruských diplomatů. Ruský prezident Vladimir Putin jim to ale odmítl oplatit vypovězením stejného počtu Američanů, jak navrhoval jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov. Znamená to snad, že se studená válka odkládá? ptá se britský deník Independent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin testuje Evropu, míní The Independent.

Vladimir Putin testuje Evropu, míní The Independent. | Zdroj: Reuters

Putinova reakce je nejjasnějším signálem, že Moskva se snaží zlepšit vztahy s Washingtonem a sblížit se s novým, nezkušeným, ale k Rusku očividně přátelským prezidentem Trumpem, napsal v pondělí The Independent.

Putin má k tomu racionální důvody. Západní sankce nepochybně poškodily ruskou ekonomiku, která v roce 2014 sotva rostla, následující rok slábla a loni se skoro jistě propadla. Evropská unie a Japonsko prodloužily začátkem prosince stávající sankce a teď je posílily i Spojené státy.

Putin odmítl vyhostit 35 amerických diplomatů, jejich děti naopak pozval do Kremlu

Číst článek

Jestli Putinovo rozhodnutí skutečně znamená jen touhu po lepších vztazích se Západem, byl by to vítaný krok. Z Ruska je stále obtížnější a záludnější hráč na světové scéně a některé jeho činy jsou ostudné, zvlášť na Blízkém východě. Je tu však i znepokojivý podtext – Moskva chce vrazit klín mezi Ameriku a Evropu a oslabit jejich dlouholeté partnerství a teď se jí k tomu naskytla vhodná příležitost.

Rozptýlená Evropa a jeden stůl pro Trumpa a Putina

Pozornost Evropy rozptyluje vnitřní napětí kvůli euru, migraci a brexitu, ale i nadcházejícím volbám ve Francii, Nizozemsku, Německu a možná i v Itálii. Ještě závažnější jsou Trumpovy náznaky, že bude o zlepšení vztahů s Ruskem usilovat i na úkor americké vojenské podpory v Evropě. Řekl také, že jestli mají Spojené státy dál hrát svou roli v NATO, evropští členové musejí zvýšit výdaje na obranu. A za ministra zahraničí si vybral Rexe Tillersona, jemuž Putin udělil Řád přátelství.

A tak jsme teď svědky klasického testu, který má Putinovi ukázat, jak se nová americká vláda zachová. Ruský prezident chce zjistit, do jaké míry bude Trump podporovat obranu Evropy a jak vstřícně bude americká zahraniční politika reagovat na prosazování dalších ruských geopolitických zájmů. Návrat ke studené válce by byl z mnoha důvodů kontraproduktivní. Trump by měl být připraven zasednout s Putinem ke stolu. Ale neměl by zapomínat, že opatrnosti nikdy není nazbyt, varuje Independent.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme