Ruským mužům od 16 do 60 let vstup zakázán, rozhodla Ukrajina

Ukrajina zakázala vstup do země Rusům ve věku 16 až 60 let. Informoval o tom šéf pohraniční služby Petro Cygykal. V televizním rozhovoru oznámil, že Kyjev omezuje vstup cizinců na své území. Výjimku mohou představovat pouze humanitární mise, jako jsou příjezdy na pohřby, dodal Cygykal podle listu Ukrajinska pravda.

Kyjev (Aktualizováno: 10:35 30. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko, v pozadí pak ministr obrany Stepan Poltorak a ukrajinský náčelník generálního štábu Viktor Muženko. | Foto: Mykhailo Markiv | Zdroj: Reuters

Opatření se týká hlavně obyvatel Ruské federace. Ukrajina už začátkem toho týdne zavedla výjimečný stav. Reagovala tím na konflikt s Ruskem v Kerčském průlivu. Při tomto prvním ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince. Třicetidenní zvláštní bezpečnostní opatření ale platí pouze na východě a jihovýchodě Ukrajiny.

„Na přechodech je prováděna zesílená kontrola. K dnešnímu dni (pátku – pozn. red.) je omezen vjezd cizinců, především občanů Ruské federace. Je zakázáno vpouštět (na Ukrajinu) ruské občany mužského pohlaví ve věku od 16 do 60 let,“ řekl generál Cygykal na poradě o posílení obranyschopnosti země s účastí hlavy státu, vysílané v televizi. Dodal, že žádné omezení se nevztahují na cestování Ukrajinců.

Expert: Pokud padne Ukrajina, je ve vážném ohrožení celá Evropa. EU a NATO musí na Putina silně tlačit

Číst článek

Cygykal podle deníku souhlasně pokývl na otázku prezidenta Petra Porošenka, zda toto opatření má Rusům zabránit vytvářet na Ukrajině „jednotky soukromých armád, které v podstatě představují ozbrojené síly Ruské federace, a znemožnit jim operace, které se pokoušeli podniknout v roce 2014“.

Rusko by nemělo odpovídat Ukrajině na zákaz vstupu ruských občanů, míní senátor Konstantin Kosačov. „Jsem přesvědčen, že odvetná opatření v tomto duchu bychom neměli přijmout. Neválčíme s Ukrajinou. A lidé by měli vědět, kdo je autorem takových iniciativ – do budoucna, až začnou zjišťovat roli každé osoby ve zhoršení vztahů mezi námi,“ řekl Kosačov agentuře TASS. Ukrajinský zákaz je podle něj „povýtce propagandistický čin Kyjeva, který potřebuje za každou cenu dokázat existenci nějakých agresivních záměrů Ruska vůči Ukrajině a podporovat napjatou situaci v zemi.“

Rusko na jaře 2014 – po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče – anektovalo Krym a v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny vypukl konflikt s proruskými separatisty. Za čtyři roky si vyžádal více než 10 tisíc mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory povstalců, Moskva to popírá.

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem se stupňuje od nedělního incidentu u Kerčského průlivu, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s jejich posádkami. Při tomto prvním ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince.

V reakci na incident Ukrajina vyhlásila na 30 dnů válečný stav v deseti pohraničních či příbřežních oblastech z obavy ze „skutečné války“ s Ruskem, jak v úterý varoval prezident Porošenko. Ten ve čtvrtek hovořil o blíže neupřesněných restrikcích, které se Ukrajina vůči Rusům chystá zavést.

ČTK, kah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme