Americký Senát schválil dohodu o vstupu Švédska a Finska do NATO. Souhlasit musí dalších 30 zemí

Americký Senát ve středu večer výraznou většinou vyslovil souhlas se vstupem Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Pro návrh hlasovalo 95 senátorů, proti byl jeden. Pro schválení byl potřeba souhlas svou třetin ze 100 senátorů, uvedla agentura AP. Dokument už předtím schválila Sněmovna reprezentantů, teď čeká na podpis prezidenta, který návrh podporuje, píše BBC.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto (zleva), generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová na tiskové konferenci k podepsání protokolu o přistoupení do NATO.

Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto (zleva), generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová na tiskové konferenci k podepsání protokolu o přistoupení do NATO. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Obě severské země v letošním roce přehodnotily svou tradiční neutralitu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a rozhodly se zažádat o vstup do Severoatlantické aliance.

„Nevyprovokovaná ruská invaze změnila způsob, jakým přemýšlíme o světové bezpečnosti,“ uvedla v rozpravě před hlasováním demokratická senátorka Amy Klobucharová.

Hlasování je „varovným výstřelem pro všechny tyrany po celém světě, kteří by si mysleli, že mohou jen tak pohltit svobodné demokracie,“ doplnila.

Svůj souhlas s rozšířením NATO o dvě skandinávské země ve středu daly také zákonodárné sbory ve Francii a v Itálii.

Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států, to může trvat několik měsíců. Většina zemí NATO vyjádřila záměr ratifikovat přístupové dohody rychle.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme