Vstupem Chorvatska do EU se pro české turisty mění řada pravidel

Úderem půlnoci se Evropská unie rozšířila o Chorvatsko. Pro Čechy, cestující na Balkán na dovolenou, je to dobrá zpráva. Mění se totiž řada pravidel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V létě bývá Chorvatsko plné Čechů

V létě bývá Chorvatsko plné Čechů | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Na cestu do Chorvatska stačí už od 21. června Čechům jen občanský průkaz. S frontami na hranicích je ale potřeba stále počítat. Chorvatsko totiž stále není členem takzvaného schengenského prostoru. Hranice mezi Slovinskem a Chorvatskem tak zcela nepadly.

Díky jednotnému celnímu prostoru už ale turisté nemusejí případně dokládat původ převážených věcí. Mění se také limity na dovoz některých komodit pro osobní spotřebu. Například turisté si mohou k moři dovézt až 110 litrů piva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O životě české menšiny v Chorvatsku po vstupu do EU mluvil v Ranním interview předseda krajanského spolku Česká beseda v Záhřebu Jiří Bahník

Velké změny jsou v poskytování zdravotní péče. Češi, kteří v Chorvatsku pracují nebo bydlí, mají díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění nárok na nezbytnou péči po celou dobu pobytu. Případně ji dostanou na základě potvrzení, které opravňuje českého občana vyhledat péči ve smluvním zařízení.

U Čechů pracujících v Chorvatsku je to ještě trochu složitější. Tito lidé budou mít zdravotní pojištění přímo v Chorvatsku, včetně nároku na vydání evropského průkazu. A spolu s nimi se stanou chorvatskými pojištěnci i nezaopatření členové rodiny.

Dobré zprávy jsou i pro chronicky nemocné lidi. Pacienti, kteří potřebují dialýzu nebo chemoterapii, už nemusejí žádat o souhlas svoji českou pojišťovnu. Domluví si léčbu sami přímo na místě.

Musejí si ale zákrok sjednat dopředu, kvůli kapacitám. Přesto odborníci doporučují sjednávat cestovní pojištění.

Split - památky - Diokleciánův palác ve Splitu | Foto: Martin Dorazín

Vstup do EU ovlivní i českou menšinu, ke které se v Chorvatsku hlásí skoro 10 tisíc lidí. Ti budou využívat stejných benefitů jako Chorvaté.

„Budeme moci cestovat bez vyřazení do zvláštních kolon, budeme moci nakupovat v EU bez strachu z celních kontrol nebo budeme mít přístup k lepším pracovním místům a školení,“ vyjmenovává výhody předseda krajanského spolku Česká beseda v Záhřebu Jiří Bahník.

Pro českou menšinu je důležité, že zmizí hranice mezi Chorvatskem a Českou republikou. „Jako to bylo kdysi, když se sem naši předkové za Rakousko-Uherska přistěhovali,“ říká Bahník a pokračuje:

„My očekáváme, že to budou pokyny pro ještě lepší spolupráci jak s institucemi českého státu, tak jinými prvky z oboru kultury a osvěty. Máme pocit, že si budeme s Čechy blíž a že budeme čerpat zkušenosti, které Česko v EU nabylo, a tím ještě dlouho zachováme svoji identitu – zejména český jazyk a kulturu tady v Chorvatsku.“

Žádost o členství v EU si podalo Chorvatsko v roce 2003. Pak následovala dlouhá cesta. V roce 2004 získali Chorvaté status kandidátské země, v dalším roce začala přístupová jednání. Dokončena byla v roce 2011. Loni Chorvaté schválili vstup do Evropské unie v referendu.

Nikola Bojčev, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme