Vstupní rozhovory mezi EU a Tureckem by měly začít v pondělí

Zahájení přístupových jednání s Tureckem a evropská debata o tom, jak by měla vypadat, jsou v Turecku tématem číslo jedna. Rozhovory by měly podle rozhodnutí prosincového summitu EU začít už v pondělí, pětadvacítka se stále ale nedohodla na vyjednávacím mandátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Turecká politická reprezentace považuje počínání Evropské unie za diskriminační a pokrytecké. Podle vyjádření předsedy parlamentu pro místní televizi se zdá, že pětadvacítka chce Turecko dotlačit k zabouchnutí dveří.

Turecko považuje za přijatelné pouze budoucí plné členství a odmítá přistoupit na podmínky, které prosazuje především Vídeň. Tedy nabídku privilegovaného partnerství.

Mluvčí ministerstva zahraničí zopakoval už dřívější prohlášení, že Ankara splnila všechny požadované povinnosti a proto věří, že rozhovory budou zítra zahájeny.

Místní deník Turkish Daily News v této souvislosti na první stránce cituje slova českého vicepremiéra Martina Jahna, který vyjádřil vstupu Turecka do Evropské unie plnou podporu.

Vstupní rozhovory s Tureckem by měly být zahájeny v pondělí. Unie ale stále není na jejich start připravena. Poslední překážkou je fakt, že není hotový takzvaný vyjednávací rámec. Ten se přes horečnou diplomatickou aktivitu zatím nepodařilo dojednat.

Klára Stejskalová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme