Vůdce Islámského státu Bagdádí je mrtev, potvrdily irácké místní zdroje. Má už nástupce

Teroristická organizace Islámský stát podle irácké nezávislé televize oznámila, že její vůdce abú Bakr Bagdádí je mrtvý. Podle agentury TASS o tom informovala irácká televize Súmaríja s odvoláním na místní zdroj z provincie Ninive. Podle něj Islámský stát také už vybral Bagdádího nástupce, jehož jméno zdroje neuvádějí, a vyzval své členy, aby vytrvali v boji.

Tento článek je více než rok starý.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce teroristického hnutí Islámský stát Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku z června 2014.

Vůdce teroristického hnutí Islámský stát Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku z června 2014. | Zdroj: ČTK

Irácká televize Súmaríja v úterý citovala místní zdroj z provincii Ninive, podle něhož IS oznámil smrt svého lídra v krátkém prohlášení v severoiráckém městě Tall Afar. IS v něm rovněž vyzval své členy, aby pokračovali v boji o udržení zbylých území, která ovládají. IS v předchozích dnech ztratil svou strategickou baštu - město Mosul.

O údajné smrti Bagdádího informovalo už 16. června ruské ministerstvo obrany. Asi týden na to předseda branného a bezpečnostního výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov prohlásil, že Moskva má téměř stoprocentní jistotu, že lídr IS byl zabit při květnovém ruském náletu v Sýrii.

Moskva: Ruský nálet zabil pohlaváry Islámského státu, vůdce Bagdádí je zřejmě mrtvý

Číst článek

Pro svá tvrzení zatím ale Moskva nepředložila žádné důkazy. Koalice bojující pod vedením USA proti IS před dvěma týdny uvedla, že o smrti Bagdádího informace nemá. Ke smrti lídra IS se zatím nevyjádřila ani propagandistická agentura tohoto hnutí agentura Amak.

Samozvaný Islámský stát ztratil v těchto dnech svou poslední strategickou baštu v Iráku - město Mosul, odkud abú Bakr Bagdádí vyhlásil před třemi roky na dobytých územích v Iráku a Sýrii chalífát.

I v úterý ale pokračovaly podle agentury AP sporadické boje na západním okraji Starého města v Mosulu. Agentura Reuters uvedla, že IS se nově podařilo dobýt značnou část dříve již osvobozené vesnice Imám Gharbí na jižním okraji Mosulu.

Abú Bakr Bagdádí (45) alias chalífa Ibrahím

- Islamisté vyhlásili 29. června 2014 na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce, pod názvem Islámský stát. Jeho nejvyšším vůdcem se stal právě Bagdádí, který mimo jiné již v roce 2015 prohlásil, že „islám nikdy nebyl náboženstvím míru, ale boje". Na veřejnosti se Bagdádí objevoval jen velmi zřídka.

- Patřil k nejhledanějším teroristům světa. USA na jeho dopadení či smrt již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů (234 milionů Kč), kterou loni v prosinci zvýšily na 25 milionů dolarů (587 milionů Kč).

Porazili jsme Islámský stát v Mosulu, oficiálně oznámil irácký premiér

Číst článek

- V médiích se již několikrát objevily zprávy o jeho údajném zranění či úmrtí. V dubnu 2015 íránská média informovala, že Bagdádí byl těžce zraněn při leteckém útoku a nachází se ve stavu klinické smrti. Zpráva o Bagdádího smrti se objevila také loni v červnu. Ruské ministerstvo obrany letos 16. června oznámilo, že Bagdádího zřejmě zabilo ruské letectvo při náletu na poradu vedení IS v květnu u syrského města Rakka, které je místní baštou islamistů. Informace ale nebyla potvrzena.

- Naposledy Bagdádí oslovil své stoupence z nahrávky loni v listopadu. Vyzval tehdy své příznivce, aby pokračovali v boji proti „bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem". V minulosti se skrýval v iráckém Mosulu, podle zpráv z letošního března však již mosulské bojiště opustil (nejspíš začátkem letošního roku) a ukrýval se v poušti mezi civilisty.

- Irácké zdroje uvedly, že v případě Bagdádího smrti bude IS nucen hledat jeho následníka, který ale nebude mít autoritu, jakou měl Bagdádí. Za jeho tajemníka se považuje Ijád Ubajdí, který sloužil v bezpečnostních složkách bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

Bojovník teroristické sítě Islámský stát (ilustrační snímek). | Foto: Repro Youtube / VICE News

- Podle iráckých tajných služeb se abú Bakr Bagdádí narodil jako Ibráhím Avad Ibráhím Badrí 28. července 1971 v Sámaře. Fanoušek fotbalu chtěl být původně advokátem, nevalné výsledky ve škole jej ale na univerzitu nepustily. Poté se také musel kvůli chatrnému zraku vzdát vojenské kariéry. Nakonec vystudoval teologii a na univerzitě v Bagdádu získal doktorát z islámských studií. Poté krátce učil na univerzitě v Tikrítu. Se svou první ženou má dvě dcery a dva syny, jednoho syna má i s druhou manželkou.

- K rebelům se připojil již v roce 2003 po americké invazi do Iráku, v únoru 2004 byl ale zatčen a umístěn do věznice v americkém táboře Bucca. Při násilnostech byl v prosinci 2004 propuštěn.

Slíbil věrnost Islámskému státu, koupil dron, cvičil teroristy. Amerického vojáka už ale zatkla FBI

Číst článek

- V květnu 2010 se stal vůdcem předchůdce IS, Islámského státu v Iráku a Levantě, skupiny, která se stala nejbohatší, ale i nejbrutálnější džihádistickou organizací světa.

- Organizace již v roce 2013 dobyl první území v Sýrii a Iráku - v Sýrii využil probíhající občanské války a v Iráku nestability bagdádské vlády. V roce 2014 pak zahájil velkou ofenzivu v Iráku.

- Bagdádí také odepřel poslušnost vůdci Al-Káidy Ajmánu Zavahrímu, který Bagdádímu nařídil, aby vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži Al-Káidy, radikálnímu hnutí An-Nusra. Proto v Sýrii bojují ozbrojenci IS jak proti režimu v Damašku, tak proti An-Nusře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme