Vůdce Islámského státu Bagdádí je stále naživu, míní americký ministr obrany Mattis

Americký ministr obrany James Mattis prohlásil, že podle jeho mínění je vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí stále naživu. Před pár týdny přitom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že má ověřenou informaci o Bagdádího skonu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce teroristického hnutí Islámský stát Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku z června 2014.

Vůdce teroristického hnutí Islámský stát Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku z června 2014. | Zdroj: ČTK

„Myslím, že je stále naživu, a budu tomu věřit, dokud si nebudeme jistí, že jsme ho zabili. Ale chceme ho dostat. Máme za to, že stále žije,“ řekl Mattis v Pentagonu novinářům. 

Samotná teroristická organizace Islámský stát přitom podle irácké nezávislé televize v červenci oznámila, že její vůdce je po smrti.

Podle agentury TASS o tom informovala irácká televize Súmaríja s odvoláním na místní zdroj z provincie Ninive. Podle něj už Islámský stát vybral Bagdádího nástupce.

Americký ministr obrany James Mattis | Foto: Reuters

Pochybnosti o Bagdádího skonu vyjádřil v červenci například Lahur Talabání z kurdské protiteroristické zpravodajské služby. Podle jeho informací je Bagdádí v syrské Rakce, kterou džihádisté dál okupují. Talabání v té souvislosti připomněl, že terorista unikal tajným službám už v době svého působení v Al-Káidě. 

S informací o údajné Bagdádího smrti přišli jako první Rusové. Předseda branného a bezpečnostního výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov v červnu prohlásil, že pravděpodobnost Bagdádího úmrtí při květnovém ruském náletu v Sýrii se blíží 100 procentům.

ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme