Vůdce junty v Mali Amadou Sanoga slíbil obnovení ústavy a spravedlivé volby

Vůdce junty v Mali Amadou Sanoga, který v této západoafrické zemi svrhl demokraticky zvoleného prezidenta a zrušil ústavu, včera pod obrovským mezinárodním nátlakem prohlásil, že obnoví ústavu z roku 1992 a uspořádá svobodné a spravedlivé volby. Neřekl ale, zda splní zahraniční ultimátum a začne předávat moc civilní vládě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitán Amadou Sanoga (vpravo), vůdce vojenské junty v Mali

Kapitán Amadou Sanoga (vpravo), vůdce vojenské junty v Mali | Zdroj: Reuters

Zástupci zemí Hospodářského společenství západoafrických zemí (ECOWAS) dali ve čtvrtek Mali ultimátum.

V případě jeho nedodržení patnáctičlenné společenství vnitrozemské zemi pohrozilo uzavřením hranic pro veškeré zboží s výjimkou humanitární pomoci, omezením jednání Mali se soukromými bankami v regionu a zákazem cest pro členy junty. Sankce mají být zavedeny do 72 hodin, nejpozději do dneška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o desáté byl afrikanista a politolog Vilém Řehák

„To je standardní prvek v podobných případech. Pokud je tam velký mezinárodní tlak, junta nebo vojenští vládci řeknou, že předají moc civilistům, ale většinou neřeknou, kdy se tak stane,“ říká afrikanista a politolog Vilém Řehák.

„Bude záležet, jaký bude mezinárodní tlak. Zatím je velice silný. Pravděpodobně se dá očekávat, že junta bude muset s civilisty jednat a moc jim předat, ať už formou nějaké přechodné vlády nebo jiným způsobem,“ vysvětluje Řehák.

Případné sankce by byly pro Mali zásadní. Je to chudá, napůl saharská země.

„Hodně záleží na zahraniční pomoci, která už byla suspendovaná. Z ekonomického hlediska by to bylo dost zásadní,“ říká Řehák.

Chudý sever ovládají Tuaregové

Chaosu využívají povstalci Tuaregové na chudém severu země a získávají tamní města pod svou kontrolu. Obsadili i starobylé obchodní centrum Timbuktu. A tato situace může vést až k občanské válce.

„Přestože junta říká, že jde o poražení rebelů, což podle nich prezident nedělá, tak jim paradoxně pomáhá. Reálně hrozí, že během třeba několika týdnů získají rebelové na severu ještě větší pozici a pro vládu bude ještě těžší s nimi jednat a nakonec to může skončil válkou, i když to tak zatím naštěstí nevypadá,“ dodává Řehák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Mali popsal v Odpoledním Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Tuaregové se vrátili od Muammara Kaddáfího z Libye, kde mu pomáhali a kde si vysloužili vojenské ostruhy. Jako výslužku si dovezli zbraně.

Na severu pomáhá Tuaregům místní milice. Některé z nich jsou radikálně islamistické a říká se, že některé síly jsou spojené s místní odnoží Al-Káidy.

Vojáci chtějí s Tuaregy dohodnout příměří a pak i trvalejší uspořádání.

Mali, kdysi považované za model demokracie, se 21. března ocitlo v krizi, když vypuklo povstání ve vojenském táboře Kati ležícím asi deset kilometrů od prezidentského paláce.

Sanogo byl jeden z mála důstojníků, kteří při povstání neutekli z tábora, a rychle se stal jejich vůdcem. Povstalci pronikli do muničního skladu a zmocnili se automatických zbraní, s nimiž se vydali k prezidentskému paláci.

Jejich převrat znamenal konec 21 let demokratické vlády. Prezident Amadou Toumani Touré uprchl krátce před tím, než se měly konat tento měsíc volby.

Milan Slezák, Michaela Vydrová, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme