Vůdce pákistánského Talibanu prý zemřel na selhání ledvin

Vůdce islamistických povstalců v Pákistánu Bajtulláh Mehsúd je podle nepotvrzených zpráv po smrti. Jak informují pákistánská média, v noci na dnešek zemřel po selhání ledvin. Oficiálně ale jeho smrt zatím nikdo nepotvrdil. Bajtulláh vedl ozbrojenou rebelii v Jižním Vazíristánu a dalších regionech na afghánsko-pákistánském pomezí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník Tálibánu- ilustr. foto | Foto: Dana Wiesnerová | Zdroj: Český rozhlas

Před pár dny se objevila zpráva, že diabetik Bajtulláh upadl do kómatu. Přes jeho věk 34 let se o jeho špatném zdravotním stavu spekulovalo velmi často. Zároveň ale bylo jasné, že vůdce pákistánského Talibanu byl velmi aktivní.

Kromě výpadů proti vládním silám mu Pákistán připisuje i loňský atentát na Bénazír Bhuttovou a nedávný teroristický útok na hotel Marriot. Lidé kolem Bajtulláha ale účast na obou akcích popírají s tím, že nezabíjejí ženy a nevinné civilisty.

Bajtulláh vzešel v mocného paštúnského kmene Mehsúd. Nikdy nedosáhl formálního vzdělání. Jako přirozený vůdce, který se tvrdě zbavoval možných kolaborantů ve svém okolí, ale představoval pro pákistánský režim velké nebezpečí.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme